Informacje

Działalność gospodarcza a konto firmowe – co powinieneś wiedzieć?

Zamierzasz otworzyć firmę i zastanawiasz się czy będzie Ci potrzebne konto firmowe? Z pewnością się stresujesz, nie wiesz dokładnie jak wypełnić wnioski, boisz się, że coś zrobisz nie tak. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest niezwykle proste i wcale nie zajmuje dużo czasu. Warto jednak, abyś kontem firmowy zbytnio nie zawracał sobie głowy. W artykule znajdziesz odpowiedź czy jest ono Ci niezbędne.

Rachunek bankowy a działalność gospodarcza

Rachunek bankowy jest dzisiaj niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczność ta wynika z tego, że wszystkie rozliczenia przedsiębiorcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym muszą odbywać się tylko w formie bezgotówkowej.

Konto firmowe – czy potrzebne?

Polskie prawo w żaden sposób nie reguluje kwestii tego, jaki rodzaj rachunku musi posiadać przedsiębiorca, wybór pozostawia przedsiębiorcy i wszystko zależy od jego praktycznych potrzeb. Nie oznacza to jednak, że potrzeby przedsiębiorcy pokrywają się z potrzebami banku. Bank bowiem może zmusić przedsiębiorcę do przejścia na konto firmowe.

Osoby prowadzące małą firmę, gdzie główne przelewy stanowią te do ZUS-u czy US, powinny używać swojego konta prywatnego jako firmowego. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne. W tym przypadku nie jest wymagane szczególne dokumentowanie czy rozliczanie się z poszczególnych transakcji.

Konto firmowe – zalety

W innych przypadkach warto konto firmowe założyć. Pozwala ono na oddzielenie transakcji prywatnych od tych firmowych, dzięki czemu ułatwione staje się prowadzenie księgowości, dodatkowo w przypadku kontroli skarbowej urzędnicy nie mają dostępu do Twoich prywatnych transakcji.

Konto firmowe może przyciągać również różnymi profitami. Na przykład łatwiej jest dla przedsiębiorcy uzyskać wtedy produkty kredytowe jak linia odnawialna. Odmienne są również zasady dla tego typu kont oraz produkty. Należy pamiętać, że koszty za prowadzenie konta można wliczyć w koszty przychodu.

Więcej zalet kont firmowych poznasz na: http://www.totalmoney.pl/konta_firmowe.

Najlepiej jest oczywiście posiadać oba konta i rozdzielać wszelkie transakcje według zapotrzebowania. Konta powinny znajdować się w tym samym banku, ułatwi Ci to z pewnością przelewanie środków między kontami, gdyż przelewy wewnętrzne będą darmowe.

Idealnych rozwiązań niestety nie ma. Pozostanie przy koncie prywatnym na potrzeby małej firmy będzie jak najbardziej praktyczne. Wiele banków oferuje już z kont prywatnych bezpośrednie przelewy do ZUS czy US. Warto jednak rozważyć różne opcje. Konkurencja wśród banków jest na tyle duża, że z pewnością znajdziesz ofertę dla siebie również wśród kont firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *