Poradnictwo może być idealnym zajęciem, jeśli lubisz pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów i chcesz mieć pozytywny wpływ na ich życie.

Twoja praca jako doradcy wymagałaby spędzania czasu z ludźmi, pomagania im w rozmowie o ich uczuciach i szukania alternatywnych sposobów patrzenia na ich problemy.

Aby odnieść sukces jako doradca, musisz być w stanie sprawiać, że ludzie czują się zrelaksowani w Twojej obecności, a także mieć możliwość budowania z nimi relacji opartych na zaufaniu. Aby nawiązać tę relację, musisz być wrażliwy, cierpliwy i nieoceniający.


Warunki pracy

Ludzie zwracają się do doradców z wielu różnych powodów, takich jak trudności w związku, śmierć ukochanej osoby, znęcanie się lub po prostu po to, aby poprawić sposób radzenia sobie z wydarzeniami z życia codziennego.

Twoim zadaniem nie jest doradzanie im najlepszej opcji, ale rozmawianie z nimi o dostępnych dla nich wyborach i zachęcanie ich do znalezienia sposobów na dokonanie pozytywnych zmian w ich życiu.

 

Zazwyczaj doradcy przyjmują jeden styl poradnictwa ( podejście teoretyczne ) i albo decydują się na specjalizację w określonej dziedzinie poradnictwa, na przykład w zakresie uzależnień lub zaburzeń odżywiania, albo wybierają większą różnorodność i pracują z klientami szereg problemów.


Na czym polega poradnictwo?

Jako doradca, żadne dwa dni nie są takie same, a Twoje obciążenie pracą i sposób pracy będą całkowicie zależeć od klientów, z którymi spotkasz się tego dnia.

Jednak generalnie Twój dzień zawsze będzie obejmował:

 • Budowanie zaufania i szacunku dla klientów
 • Zachęcanie klientów do łatwego i otwartego omawiania swoich uczuć
 • Zgadzając się z nimi dokładnie, co będziesz omawiać podczas sesji
 • Musisz umieć wczuć się w ich problemy, ale w razie potrzeby rzucić im wyzwanie
 • Musisz upewnić się, że rozumiesz sytuację, więc słuchaj uważnie i regularnie zadawaj pytania
 • Możliwość patrzenia na rzeczy w innym świetle jest niezbędna, ponieważ musisz pomóc swoim klientom widzieć rzeczy wyraźnie i na różne sposoby
 • W razie potrzeby musisz mieć możliwość skierowania swoich klientów do innych źródeł pomocy
 • Musisz być w stanie przechowywać poufne zapisy
 • Powinieneś także zobowiązać się do regularnych spotkań ze swoim przełożonym
 • Oprócz pracy z osobami indywidualnymi powinieneś być także chętny do pracy z parami i rodzinami oraz z ludźmi przez telefon i internet

  Godziny i lokalizacja

  Na większości etatów będziesz pracować w standardowych godzinach od poniedziałku do piątku, spotykać się z klientami przez około 20 godzin tygodniowo i aktualizować całą niezbędną dokumentację w pozostałych godzinach.

  Nierzadko doradcy pracują w niepełnym wymiarze godzin lub poza godzinami pracy, wieczorami iw weekendy. Jeśli zakładasz własną praktykę, możesz dyktować własne godziny i godziny pracy, w przeciwnym razie prawdopodobnie zostaną one ustalone przez szkołę, college, szpital, przychodnię lub poradnię, w której pracujesz.

  Dochód

  Chociaż jest to tylko wskazówka, która ma dać ci wyobrażenie o twoich potencjalnych zarobkach, warto o tym wiedzieć.

  Jeśli planujesz pracować w pełnym wymiarze godzin jako doradca w Wielkiej Brytanii, możesz spodziewać się zarobków od 20 000 do 27 000 GBP jako pensja początkowa. W miarę postępów możesz przejąć obowiązki przełożonego, w którym to przypadku Twoje zarobki mogą osiągnąć od 30 000 do 40 000 GBP rocznie.

  W prywatnej praktyce większość doradców pobiera opłatę od 30 do 50 funtów za godzinę.

  Pamiętaj, że wielu doradców pracuje jako wolontariusze i dlatego nie otrzymuje wynagrodzenia.

  Wymagania

  Zazwyczaj poradnictwo nie jest pierwszym wyborem zawodowym, w rzeczywistości ludzie przenoszą się do tej dziedziny z różnych środowisk i często jest to ich druga, a nawet trzecia kariera.

  W tej dziedzinie nie ma formalnych wymagań wstępnych i to doświadczenie życiowe jest cenione bardziej niż cokolwiek innego. Jednak praca nad przystąpieniem do organizacji zawodowej może poważnie poprawić twoje perspektywy. Najbardziej znanymi organizacjami zawodowymi w tej dziedzinie w Wielkiej Brytanii są Brytyjskie Stowarzyszenie Doradztwa i Psychoterapii (BACP), Narodowe Towarzystwo Doradcze (NCS) lub UK Council for Psychotherapy (UKCP).

  Według BACP, jeśli chcesz pracować jako w pełni wykwalifikowany doradca, powinieneś ukończyć następujące szkolenie, które jest akredytowane przez organ przyznający, który oferuje następujące etapy.

  • Wprowadzenie – zazwyczaj kurs trwający 10-12 tygodni w niepełnym wymiarze godzin, obejmujący podstawowe umiejętności i koncepcje poradnictwa
  • Certyfikat umiejętności doradczych – kurs w niepełnym wymiarze godzin wprowadzający teorie i praktyki poradnictwa wraz z etyką i umiejętnościami praktycznymi
  • Dyplom lub dyplom z zakresu doradztwa – szczegółowe zapoznanie się z etyką i teorią praktyki, w tym staż pod nadzorem. Ten kurs zwykle trwa od dwóch do trzech lat

  Jeśli tak naprawdę nie lubisz uniwersytetu, istnieje wiele akredytowanych kursów, dostępnych w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, z lokalnymi szkołami wyższymi, ośrodkami szkoleniowymi, a nawet dostawcami usług edukacyjnych online. Pomóc ci w tym może strona ze szkoleniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *