ArtykułyInformacjePoradySzkolenia

Księgowość na najwyższym poziomie: co naprawdę musi umieć księgowy?

Zostać dobrym księgowym nie jest trudno: raz zdobytą wiedzę wystarczy po prostu aktualizować, do czego wystarczają kilkudniowe warsztaty raz w roku. Żeby jednak zostać księgowym doskonałym, trzeba się uczyć cały czas. Zagadnień jest sporo i niewiele osób opanuje wszystkie, ale warto obserwować listy najbardziej poszukiwanych umiejętności księgowych.

Podstawy zaawansowanej księgowości

Najbardziej skomplikowaną formą prowadzenia ksiąg jest pełna księgowość – opanowanie tej formy księgowej jest wymagane już na wczesnym etapie nauki księgowych, prawda jest jednak taka, że te podstawowe umiejętności dziś nie wystarczają nawet już w mocno skostniałych firmach, a w bardziej dynamicznych organizacjach nie stanowią nawet niezbędnego minimum. Mimo wszystko ważne jest, aby każdy księgowy, który chce odnosić zawodowe sukcesy, brał co roku udział w szkoleniu aktualizującym wiedzę na temat tego schematu – choć zmiany nie są dramatycznie duże, mogą mieć olbrzymie znaczenie w niektórych firmach.

Księgowy do zadań specjalnych

Nawet najlepszy księgowy, który zajmuje się tylko podstawowymi zagadnieniami, prędzej czy później trafi na problem, którego nie uda mu się łatwo rozwiązań. Widać to wyraźnie, kiedy spojrzy się na przykład na popularne kursy dla księgowych na stronie https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-ksiegowosc. Z tej listy jasno wynika, jakie umiejętności dziś są najpilniej poszukiwane i czego powinni uczyć się księgowi, którzy zamiast „dobrzy”, chcą być „doskonali”.

Na liście znajdują się takie zagadnienia, jak rozliczanie zamówień publicznych, zastosowanie w księgowości przepisów o ochronie danych osobowych, rozliczanie i kwalifikowanie wydatków ponoszonych w ramach poszczególnych programów wsparcia UE czy identyfikacja i zapobieganie nadużyciom księgowym w rozliczaniu projektów unijnych. Zdecydowanie są to zagadnienia, które wymagają specjalistycznej, bardzo dobrze ugruntowanej wiedzy.

Nie można jednak zostać doskonałym księgowym, nie mając solidnie ugruntowanej podstawy. Warto więc zwrócić uwagę na to, że zawsze na liście najpopularniejszych szkoleń znajdują się te o wartości aktualizującej wiedzę, ale przede wszystkim, że zdecydowana większości najlepszych szkoleń ma formę warsztatów. Księgowy w firmie nie jest teoretykiem – jego praca przekłada się na realne działanie i tylko taka forma nauki pozwala wypracować odpowiednie nawyki.

 

 

Księgowy wsparciem dla zarządów

Dziś księgowy to nie tylko samodzielny specjalista. To również często wewnętrzny doradca i konsultant zarządu firmy. Dlatego warto, żeby każdy, kto poważnie myśli o pracy księgowego, miał pewną wiedzę z zakresu zarządzania, a przede wszystkim miał świadomość, że to, nad czym pracuje, to nie są tylko abstrakcyjne liczby, ale dane, które wynikają z realnej działalności i tę działalność kształtują. Tego jednak nauczyć mogą tylko bardzo specyficzne szkolenia i praktyka, bardzo dużo praktyki w wymagającym otoczeniu.


Poznaj aktualne i ciekawe szkolenia z księgowości – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_ksiegowe/ – kursy dla pragnących zdobycie wiedzy z zakresu księgowości i rachunkowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *