Każdy, kto kiedykolwiek pracował w warsztacie, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest dobrze dobrany stół warsztatowy. Dobrze dobrana wysokość stołu warsztatowego, jego powierzchnia, funkcjonalność i ogólne usytuowanie mają istotny wpływ na końcowe rezultaty pracy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, na co zwracać uwagę podczas zakupu stołu warsztatowego, oraz jaki rodzaj tego mebla najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

1. Różne rodzaje stołów warsztatowych

2. Stoły warsztatowe – najlepsze wymiary

3. Jaką wysokość powinien mieć stół warsztatowy?

Meble przeznaczone do wyposażania warsztatów i innych stref roboczych pełnią bardzo istotne funkcje. Wyjątku nie stanowią stoły warsztatowe. Odpowiednio zaprojektowane i stworzone profesjonalne stoły warsztatowe są strefą, w której przetwarza się materiały różnego typu, ale także wykonuje inne czynności, jak choćby wypełnianie dokumentów czy tworzenie projektów. Wyjaśniamy więc, czym powinny wyróżniać się takie stoły robocze.

Różne rodzaje stołów warsztatowych

Profesjonalny stół warsztatowy – niezależnie od szczegółowych parametrów, o których więcej wspomnimy za chwilę – musi być przede wszystkim solidny. Przeciętny stół do warsztatu jest nieustannie poddawany obciążeniom znacznej masy, intensywnej pracy i ciągłego użytkowania. Z tego względu najlepiej postawić na stół wykonany z trwałych tworzyw, takich jak drewno i metal.

Dostępnych jest wiele różnych wariantów stołów warsztatowych. Możesz postawić na najprostszą, ale mocną konstrukcję otwartą w różnych rozmiarach. Możesz również zdecydować się na blat uzupełniony o dodatkowe szuflady i szafki. W każdym warsztacie potrzeby są różne, dlatego warto poświęcić nieco czasu na dopasowanie.

Stoły warsztatowe – najlepsze wymiary

Jednym z kluczowych aspektów związanych z roboczym stołem jest wielkość blatu. Jaką wielkość powinien mieć? Jakie powinny być wymiary stołu warsztatowego? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Przyjmuje się, że szerokość stołu roboczego nie powinna przekraczać długości wyciągniętej ręki. Dlaczego właśnie taki powinien być stół warsztatowy? Wymiary nie powinny stanowić ograniczenia, a dostępność narzędzi i materiałów przy zachowaniu szerokości dostępnej dla dłoni pozwala na wygodne korzystanie z blatu.

Jaką wysokość powinien mieć stół warsztatowy?

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma charakter pracy. W przypadku osób pracujących na krześle optymalna wysokość stołu warsztatowego będzie niższa niż przy pracy stojącej. Standardowa wysokość stołu warsztatowego wynosi około 90 centymetrów, jednak na rynku dostępne są różnorodne warianty tego rodzaju mebli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *