Medycyna pracy to specjalność medyczna, która związana jest z wykonywaniem pracy na różnych stanowiskach, a także z zagrożeniami, jakie ze sobą niesie. Czym dokładnie zajmuje się medycyna pracy?

Czym jest medycyna pracy?

W ramach medycyny pracy specjaliści – lekarze medycyny pracy – koncentrują się na badaniu wpływu środowiska pracy na pacjentów – pracowników, a także zajmują się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób zawodowych, czyli związanych z wykonywaniem określonych zawodów.

W związku z powyższym medycyna pracy posiada zastosowanie zarówno w kontekście odpowiednich badań profilaktycznych, jak również w przypadku pojawienia się określonych schorzeń czy wypadków.

Kwestia medycyny pracy w polskim prawie regulowana jest w odpowiednich przepisach Kodeksu pracy.

Kiedy konieczne są badania medycyny pracy?

Według Kodeksu pracy, każdy pracownik powinien poddawać się odpowiednim badaniom medycyny pracy, które są prowadzone przez lekarza tej specjalności.

Badania medycyny pracy można podzielić na:

  • badania wstępne,
  • badania okresowe,
  • badania kontrolne.

Badania wstępne prowadzone są przed przyjęciem pracownika na dane stanowisko pracy. Badania okresowe wykonuje się w określonych terminach u pracowników już zatrudnionych. Najczęściej to okres od 2 do 5 lat, zależnie od charakterystyki danego stanowiska.

Z kolei badania kontrolne prowadzone są po powrocie pracownika do pracy po dłuższym, wynoszącym powyżej 30 dni zwolnieniu lekarskim, na przykład wynikającym z urazu czy poważniejszej choroby.

W jaki sposób firma może korzystać z usług medycyny pracy?

Przedsiębiorca jest zobowiązany do korzystania z usług medycyny pracy. Są to usługi płatne, które może zaoferować odpowiednia przychodnia prywatna. Warszawa także posiada takie właśnie placówki.

Obecnie klienci biznesowi coraz częściej zawierają umowy z przychodniami świadczącymi usługi w ramach medycyny pracy. Oferuje je między innymi przychodnia CMP, która działa w Warszawie i posiada swoje oddziały w okolicznych miejscowościach.

Z dokładnymi ofertami, w tym z zakresem usług oferowanych w ramach medycyny pracy, można zapoznać się na stronach internetowych przychodni medycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *