FirmyInformacjePorady

Czy warto nabyć firmę, która jest zarejestrowana?

Polski rynek nieustannie się zmienia. Powstają nowe firmy, inne z kolei upadają lub też zmienia się ich właściciel. Coraz powszechniejszym procederem jest nabywanie firm o różnej kondycji finansowej. Płatne przejęcia udziałów zazwyczaj dotyczą spółek, które dopiero zostały zarejestrowane i posiadają komplet dokumentów, pozwalających na prowadzenie przez nie działalności.

14353534424_d601ec2c7f_b

Nabycie firmy zamiast rejestracji
W przypadku spółek, które są na etapie rozpoczynania działalności, możliwość sprzedaży udziałów oraz zmiany w relacjach inwestorskich bywa wykorzystywana jako sposób na działalność. Coraz częściej przedsiębiorcy dokonują rejestracji spółki akcyjnej czy komandytowej, poświęcając na to swój czas i pieniądze, aby po zakończonym procesie rejestracji korzystnie sprzedać swoje przedsięwzięcie. O ile sama rejestracja wraz ze spełnieniem wszelkich formalności będzie trwać co najmniej miesiąc przy założeniu, że wszelkie terminy określone w odpowiednich ustawach zostaną dochowane, to kupno firmy można sfinalizować w czasie jednego spotkania. Jeden dzień wystarczy na dokonanie formalnych zmian w organach czy przeniesienie rachunku spółki. Dodatkową korzyścią dla nabywcy może być również przejęcie wraz z zakupioną firmą praw do posługiwania się koncesjami, zezwoleniami czy nawet patentami, niezbędnymi do prowadzenia działalności.

Kiedy zakupienie biznesu jest korzystne
W niektórych sytuacjach zakup spółki może być wręcz wskazany. Do takich sytuacji należy m.in. składanie wniosków o pozyskanie dotacji z programów unijnych. Takie programy są uruchamiane odpowiednio wcześnie, jednak sam nabór wniosków jest ograniczony czasowo, przy czym wskazany czas jest zdecydowanie zbyt krótki w porównaniu do czasu, jaki zajmuje pełna rejestracja spółki. W tym przypadku zalecany jest zakup biznesu, bowiem przepisy mówiące o możliwości wnioskowania o dotacje przez spółki w organizacji, czyli bez zakończonego procesu rejestracji, obecnie nie mają zastosowania. Nabycie firmy wraz z koniecznością dokonania zmian w KRS trwa zdecydowanie krócej niż pełna rejestracja spółki. Niestety zakup biznesu wiąże się z kosztami, które są wyższe niż koszty, jakie należy ponieść rejestrując spółkę. Zakupem najczęściej są objęte spółki w czystej formie, które wcześniej nie prowadziły działalności gospodarczej. Nawet takie spółki są zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości, mimo braku aktywności gospodarczej.

Zakup czy rejestracja – przykładowe koszty
Kupno firmy najczęściej oznacza zakup spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie spółki jednocześnie posiadają znaczącą przewagę na rynku jeśli chodzi o formę prawną prowadzonej działalności. Przy rejestracji spółki konieczna staje się wizyta w kancelarii prawnej w celu rejestracji spółki. Ten koszt zależy od kancelarii, ale zwykle nie przekracza 2000 złotych. Do tych kosztów należy doliczyć koszt wpisu do KRS (600 złotych) oraz opłaty notarialnej (około 500 złotych). Przy rejestracji spółki z o.o. konieczne jest posiadanie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5000 złotych. Do tej kwoty zaliczane są wszelkie koszty niezbędne do rejestracji spółki. Koszt zakupu gotowej spółki zwykle przewyższa koszt kapitału zakładowego, który jest przeznaczany na obsługę bieżącej działalności spółki, przez co nie zawsze jest do wykorzystania przez nabywcę. Do kosztu samego nabycia należy dodatkowo doliczyć około 1000 zł na dokonanie zmian w KRS. Zakupienie biznesu realizowane jest u notariusza, który za taką usługę pobierze opłatę w wysokości około 300 złotych.

Po więcej informacji odsyłamy do Bazy Wiedzy serwisu Intereso.pl: http://intereso.pl/jak-przygotowac-firme-na-sprzedaz-%E2%80%93-czesc-3.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *