ArtykułyInformacjePoradyPraca

Zmiana pracy po latach – jakie są przyczyny? Gdzie szukać ogłoszeń?

Przepracowałeś dziesięć, dwadzieścia, a może i trzydzieści lat w jednym miejscu, jednej branży, i nagle musisz szukać nowego miejsca zatrudnienia? Powrót na rynek pracy po latach może nie być łatwy, niemniej im lepiej się do tego przygotujesz, tym łatwiej i szybciej znajdziesz nową posadę.

Od czego zacząć? Skąd pozyskiwać najbardziej atrakcyjne ogłoszenia o pracę i jak nie dać się naciągnąć oszustom? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Zmiana pracy po wielu latach – powody

W ostatnim czasie dość radykalnie zmieniły się standardy związane z zatrudnieniem pracowników. Jeszcze niedawno praca przez dwadzieścia, trzydzieści lat w jednym przedsiębiorstwie nie była niczym nadzwyczajnym. Wiele osób wiązało się z wybraną firmą na całe życie i w jej strukturach starało się rozwijać zawodowo, budować pozycję w branży, awansować.

Dziś taka strategia bywa rzadko spotykana z wielu powodów. Jednym z nich jest rozwój technologiczny, który sprawia, że niektóre zawody stają się przestarzałe, pojawiają się za to nowe stanowiska. Część osób nie wyobraża sobie także wykonywania jednego zawodu przez kilkadziesiąt lat. Swobodny dostęp do licznych ofert zatrudnienia skłania też do rozważania rezygnacji z dotychczasowej, nawet bezpiecznej pracy, ale na gorszych warunkach i przyjęcia nowej, bardziej atrakcyjnej propozycji. Słowem, rynek pracy stał się, ogólnie rzecz biorąc, mniej stabilny, ale pracownicy podchodzą do zmiany pracy i kierowania własną karierą bardziej odważnie.

Powody zmiany pracy po latach w jednej firmie mogą być najróżniejsze. W wielu przypadkach jest to decyzja pracodawcy, który chce wprowadzić do firmy świeżą krew, jest zmuszony redukować etaty, przeprowadza restrukturyzację czy z jakichś powodów nie jest już zadowolony z pracownika. Bywa też, że to sam pracownik decyduje się na odejście. Chce spróbować czegoś nowego, oddać się swojej pasji i przekuć ją w biznes, szuka spokojniejszego miejsca zatrudnienia, rezygnuje z pracy z powodów zdrowotnych, osobistych.

Cokolwiek sprawiło, że zmieniasz pracę po latach, musisz wiedzieć, że jako osoba z długim stażem masz sporo atutów na rynku pracy, którymi nie mogą poszczycić się młodsi koledzy i koleżanki po fachu. Twoją mocną stroną jest przede wszystkim ogromne doświadczenie, z którym w parze idzie dogłębna znajomość branży, nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna. Przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat znajdowałeś się w bardzo różnych sytuacjach zawodowych, zapewne bardzo trudno Cię teraz zaskoczyć. Wielu pracodawców chętnie zobaczy na swoim pokładzie tak kompetentnego pracownika. Coraz popularniejszą praktyką, pozwalającą w pełni wykorzystać potencjał zatrudnionych o wieloletnim stażu, jest tworzenie zróżnicowanych zespołów, w których dojrzali pracownicy współpracują z osobami o niewielkim, czy nawet zerowym doświadczeniu. Ci pierwsi przekazują juniorom wiedzę, uczą zawodu, ci drudzy w zamian oferują entuzjazm, nieszablonowe myślenie, zapał, oryginalność.

Poszukiwanie pracy – gdzie szukać nowych ofert pracy?

Rynek pracy w Polsce w ostatnich latach uległ dużym transformacjom. Jeśli dawno nie szukałeś pracy, może zaskoczyć Cię fakt, że obecnie większość rekrutacji prowadzona jest za pośrednictwem internetu. Co więcej, w ciągu ostatnich miesięcy – z uwagi na światową pandemię – na popularności zyskała także e-rozmowa rekrutacyjna. W efekcie coraz częściej nabór ma charakter od początku do końca internetowy.

Druga ważna zmiana dotyczy większej niż kiedyś dostępności pracy wykonywanej z domu. Oferty pracy zdalnej nie dotyczą już tylko zawodów informatycznych czy telemarketingu. Home office zagościło w wielu branżach.

Wiesz już zatem, że pracy najlepiej szukać w internecie, a coraz więcej stanowisk dotyczy pracy zdalnej. Jak zabrać się do poszukiwania zatrudnienia? Najlepszą i zarazem najbezpieczniejszą metodą jest postawienie na profesjonalny portal pracy. Jest to platforma z ogłoszeniami, na której spotykają się pracodawcy i kandydaci. W naszym kraju funkcjonuje ich kilka – dobrym wyborem jest na przykład praca.pl. Osoba rozglądająca się za zatrudnieniem może założyć tam bezpłatne konto – bez żadnych ukrytych kosztów. W zakładce Oferty pracy znajdzie tysiące ogłoszeń, które może w bardzo prosty sposób filtrować. Wystarczy, że poda interesujący ją obszar zawodowy, miejsce zatrudnienia, kliknie przycisk Szukaj – i zostaną jej pokazane tylko te oferty, które spełniają wybrane kryteria.

Konto na praca.pl pozawala na branie udział w rekrutacjach za pośrednictwem strony, śledzenie historii swoich poszukiwań. Dostępne są tu także użyteczne narzędzia, na przykład kreator CV, dzięki któremu łatwo stworzysz życiorys zawodowy bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na komputerze. Warto także podkreślić, że wszystkie oferty publikowane na praca.pl są weryfikowane przez ekspertów rynku pracy – ryzyko natknięcia się na oszusta próbującego wyłudzić dane bądź pieniądze jest praktycznie zerowe.

Korzystanie z portalu to szczególnie dobra opcja dla osób, które nie poruszają się swobodnie po rynku pracy. Platforma z ogłoszeniami zbiera liczne, aktualne oferty w jednym miejscu, bez konieczności przeszukiwania mniej lub bardziej losowych miejsc w sieci w poszukiwaniu propozycji zatrudnienia.

W czasie szukania pracy warto oczywiście dywersyfikować swoje działania – zwrócić się o pomoc do bliskich, odwiedzić wybrane firmy czy skorzystać z pomocy powiatowego urzędu pracy. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim zachowaj pozytywne nastawienie, bądź wytrwały i cierpliwy. Powodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *