Zawód administratora jest ciekawym i dobrze płatnym zajęciem, a co najlepsze nie brakuje ofert pracy, szczególnie w większych miastach. Nie ma się co dziwić, że cieszy się dużym powodzeniem.

Współcześnie administrator sieci jest specjalistą zajmującym się budową, konserwacją oraz obsługą sieci komputerowych opartych na różnych systemach. Najważniejsze zadania administratora to: zarządzanie sieciami, monitorowanie ruchu w tych sieciach, naprawa jak i wymiana ich składników (serwery, routery, komputery osobiste itp.), a także tworzenie kopi zapasowych systemów i danych. Często administrator jest także odpowiedzialny za tworzenie sieci lokalnych i łączenie ich z internetem. Dobry administrator jest osoba, przy której zarówno system jak i sprzęt działa bezawaryjnie, do jego zadań należy także po części informowanie i szkolenie pracowników w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Co trzeba studiować, albo raczej jakie kierunki studiów ułatwiają osiągnięcie wysokiego poziomu? Mogą to być prawie każde studia powiązane z informatyką czy też telekomunikacją. Najlepiej jest wybierać podczas studiów specjalności związane z sieciami. Przeważnie studia są dwustopniowe: licencjackie i magisterskie, studenci natomiast posiadają możliwość wyboru bloków programowych już od drugiego roku nauki. Spotykani są także administratorowie po takich kierunkach jak elektronika, matematyka czy fizyka komputerowa. Jednakże najbardziej skuteczne jest studiowanie czystej informatyki, gdyż zajęcia dla przyszłych administratorów mieszczą w sobie wiele elementów praktycznych oraz odbywają się w świetnie wyposażonych pracowniach z nowoczesnym sprzętem.

Administrator jest dość zaszczytną funkcją nawet jak na informatyka. Jakie warunki musi spełnić kandydat na to stanowisko?

 • wykształcenie informatyczne lub pokrewne,
 • stosowne certyfikaty i zaświadczenia o kursach doszkalających, szczególnie Cisco,
 • szeroka wiedza o sieciach lokalnych (LAN), szerokiego zasięgu (WAN) i Internecie,
 • doskonała znajomość protokołu HTTP i innych współczesnych standardów w transmisji danych,
 • umiejętności programistyczne (możliwość pisania własnych aplikacji w co najmniej jednym języku programowania),
 • znajomość obsługi baz danych (standardowo: MySQL, Postgres, Oracle),
 • umiejętność praktycznego, fizycznego budowania sieci – znajomość różnych typów kabli i urządzeń pośredniczących,
 • wiedza na temat różnych systemów operacyjnych i ich instalacji,
 • bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Dobry administrator to przede wszystkim dobry informatyk. Ale i nie bez znaczenia są predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Najważniejsze z nich to:

 • odpowiedzialność,
 • szeroka pojęta etyka związana z poufnością danych,dbałość o szczegóły, dokładność,
 • dobra organizacja pracy i umiejętność planowania zadań,
 • zdolności komunikacyjne, potrzebne podczas instruowania użytkowników sieci i przeprowadzania szkoleń,
 • ciekawość świata, umiejętność ciągłego doszkalania się.
 • samodzielność

Administrator w dzisiejszych czasach chcąc utrzymać się na rynku, musimy nieustannie uzupełniać wiedzę oraz kwalifikację. Tyczy to się głównie zabezpieczeń sieciowych jak również unowocześnień w protokołach przesyłania danych na przykład HTTP, a także samej struktury sieci przejście z systemu IPv4 na Ipv6. Jak odnaleźć się w tym wszystkim? Pomóc w tym może oczywiście sama sieć, a dokładnie fora dyskusyjne oraz specjalne listy mailingowe dla administratorów, gdzie specjaliści dzielą się wiedza na dany temat.

Jak zostać administratorem sieci i systemów komputerowych?Informacje na ten temat można znaleźć w serwisie
www.informatyczne-it.szkolenia24h.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *