Czy wiesz o ile więcej mógłbyś zarabiać, gdybyś nauczył się języka angielskiego? Jak bardzo poszerzyłby się dla Ciebie rynek pracy? Angielski obecnie nie jest już luksusem, a standardem. W wielu firmach jest wymagany nawet przy wykonywaniu stosunkowo prostych prac. Jeśli nie miałeś tyle szczęścia, żeby nauczyć się go w szkole, możesz skorzystać z kursów dla dorosłych.

Czy można nauczyć się angielskiego samemu?

Samodzielna nauka angielskiego przez dorosłych wymaga więcej samozaparcia niż nauka z nauczycielem. Jest jednak możliwa. Bez problemu można obecnie znaleźć aplikacje, które pomagają w nauce języka, motywują do regularności, a także gromadzą społeczność, która pomaga ćwiczyć wymowę. Plusem takiej nauki jest duża elastyczność. Na naukę poświęcasz czas wtedy, kiedy masz na to czas. Minusem jest ograniczona możliwość dostosowania programu do własnych potrzeb, a także mała ilość konwersacji, które wymuszają wykorzystywanie w praktyce wyuczonych słów i zwrotów.

Angielski dla dorosłych online

Coraz częściej angielski dla dorosłych jest organizowany w formie kursów online. To świetne rozwiązanie dla osób posiadających ograniczony czas na dojazdy, a także w przypadku pandemii, kiedy spotykanie się w grupach jest utrudnione lub niewskazane. Internetowe kursy angielskiego mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie. Zazwyczaj indywidualne nauczanie jest efektywniejsze, ale też droższe. Grupa z kolei działa mobilizująco, a zajęcia z większą ilością osób mogą być bardziej urozmaicone.

Nauka języka angielskiego podczas codziennych czynności

Dobrą praktyką nauki języka jest osłuchanie się z nim poprzez wykorzystywanie darmowych materiałów takich jak filmy, seriale czy piosenki. Nawet jeśli nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkiego o czym mowa, zobaczysz jak szybko zaczniesz oddzielać poszczególne frazy i słowa. W trakcie nauki poznawane pojęcia nie będą już całkiem obce, a ponadto będziesz znał ich zastosowanie w różnych sytuacjach – coś czego większość nauczycieli nie jest w stanie zaoferować.

Angielski dla dorosłych – cele

Nauka języka przez dorosłych różni się od nauki w szkole celami. Młodzież chodzi na zajęcia z obowiązku i nawet, kiedy ma świadomość, że zdobyta wiedza z czasem okaże się praktyczna, to traktuje to długoplanowo. Dorośli kursy angielskiego traktują jako środek do celu. Zwykle jest nim wyjazd za granicę na wakacje lub do pracy, zdobycie lepszej pracy lub konieczność podniesienia kwalifikacji w obecnej.

 

Dbaj o motywację

Wspomniana wyżej zależność ma pewne zalety, ale też wady. Zaletą jest początkowo silniejsza motywacja do nauki języka. Z drugiej strony, w szkole młodzież musi uczęszczać na zajęcia. Dorosłym łatwiej jest znaleźć wymówki. Początkowy zapał z czasem przygasa, przestają oni odrabiać zadania domowe, sporadycznie opuszczać zajęcia, a z czasem rezygnują z kursu. Aby zadbać o stały rozwój należy nieustannie „podpalać” zapał, towarzyszący rozpoczęciu nauki. Motywująco wpływa obserwowanie swoich postępów w odstępach czasowych. Warto też znaleźć osobę, która będzie dopingować, a być może również przyłączy się do nauki. Pomocne okaże się też wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce – np. podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Który sposób nauki języka wybierzesz?

Niezależnie czy twój Angielski dla Dorosłych będzie odbywał się w ramach kursu online, zajęć grupowych czy indywidualnych spotkań z native speaker’em, możesz nauczyć się nowego języka. Potrzebujesz jedynie wytrwałości, silnej motywacji i czasu, który poświęcisz na opanowanie angielskiego. Niestety, błyskawiczne kursy rzadko okazują się skuteczne. Większość osób potrzebuje czasu, aby przyswoić nowe umiejętności. Życzymy powodzenia podczas nauki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *