Tegoroczni maturzyści w czasie świąt Bożego Narodzenia z pewnością odpoczną, jednak oprócz odpoczynku warto zastanowić się także nad swoimi realnymi umiejętnościami.

Praktycznie każdy kto kończy szkołę średnią ma aspiracje by dalej uczyć się na studiach, a jednak ciężko powiedzieć by 18 czy 19 latek miał jakieś konkretne umiejętności predysponujące go do nauki na studiach. A szkoda, bo im wcześniej zaczniemy wyróżniać się w danej kategorii tym łatwiej odnajdziemy się na rynku pracy.

Co umie absolwent szkoły średniej? Proste pytanie na które praktycznie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, mimo, że tak wiele w ministerstwie edukacji się zakłada w kwestii umiejętności nabytych w szkołach średnich. Znacznie łatwiej powiedzieć, czego absolwent nie potrafi. A w tej kategorii wymienić można chociażby: brak znajomości języków obcych w stopniu komunikatywnym, brak umiejętności sprawnego posługiwania się oprogramowaniem komputerowym, brak sprawnego wyszukiwania treści z pewnych źródeł, brak samodzielności, brak dobrej organizacji własnego czasu, brak umiejętności specjalistycznych z zakresu „ulubionych” przedmiotów szkolnych, brak pasji, itd. Wymieniać można bez końca – niestety, ale najgorsze w tym wszystkim jest to, że młodzi ludzie ze świadectwem w rękach nie mają nawet pomysłu na siebie i swoją przyszłą pracę.

W święta warto zadumać się nad przyszłością i pójść jeszcze w tej zadumie o krok dalej, a mianowicie w stronę osobistej specjalizacji. Warto zastanowić się nad tym, co mogę robić lepiej niż inni, co jestem w stanie opanować w 100%, co jestem gotowy robić w życiu? Jeśli naszym celem jest branża IT, to już teraz powinniśmy nabyć umiejętności, które będą naszym atutem i które będziemy mogli rozwijać na studiach. Szkoleń komputerowych nie brakuje, tak samo jak innych, czy to hobbystycznych czy też językowych, o czym możemy się przekonać klikając tu. Wystarczy jasno postawić sprawę przed samym sobą, wziąć się w garść i śmiało podjąć wyzwanie. W końcu trzeba wziąć odpowiedzialność za własne życie.

Flag_of_Germany.svg
Język niemiecki jest drugim najpopularniejszym językiem uczonym w polskich szkołach.
800px-Flag_of_Russia.svg
W ostatnich latach język rosyjski bije rekordy popularności w szkołach i na studiach. Warto uczyć się tego języka.
800px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg
Język angielski jest najpopularniejszym językiem uczonym w polskich szkołach i przedszkolach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafika: Wikipedia. Te grafiki przedstawiają proste kształty geometryczne nie spełniają warunków dla praw autorskich i dlatego są dostępne jako domena publiczna, gdyż składają się całkowicie z powszechnych kształtów i nie zawierają oryginalnego wzornictwa. A czy Ty wiesz, co to są prawa autorskie? Zainteresowanych odsyłamy pod ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *