Porady

Kredyt hipoteczny – jak zaciągać

Kredyt hipoteczny to forma pożyczania pieniędzy w której bank udziela kredytu w zastaw za hipotekę – mieszkanie, dom, które należą do nas. Najczęściej samą hipoteką jest kupowane mieszkanie i w przypadku nie wywiązania się ze spłaty kredytu bank staje się właścicielem takiej hipoteki, którą później może sprzedać na rynku wtórnym.
Oczywiście należy takiej sytuacji unikać przez dokładne przemyślenie, czy kredyt hipoteczny jest dla nas.
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinniśmy dokładnie przemyśleć czy posiadamy odpowiednie środki własne do uzyskania atrakcyjne raty kredytu, jak bardzo jesteśmy zabezpieczeni np. przez kryzysem na rynku pracy i ryzykiem zwolnienia z obecnie posiadanej pracy gwarantującej nam możliwość spłaty kredytu.

 

 

Powinniśmy się też zastanowić czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się przeczekanie trwającej bańki developerskiej na mieszkania i wynajmowanie mieszkania do czasu obniżenia cen mieszkań, a w konsekwencji obniżenia naszych rat kredytu – już obserwujemy spadek cen mieszkań.
Jeżeli jednak podejmiemy decyzję, że kredyt hipoteczny to coś dla nas powinniśmy się jeszcze zastanowić jak duży wkład własny będzie dla nas odpowiedni (najlepiej tyle ile możemy) i jak długo chcemy spłacać kredyt (najlepiej jak najszybciej).
Wiadomo, że kredyt hipoteczny najlepiej spłaca się, jeżeli część kredytu jest automatycznie spłacona przez wkład własny. Nie tylko pomniejsza nam to kwotę samego kredytu, ale jest to też sygnał dla banku, że jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie środki.
Druga sprawa to okres spłacania kredytu hipotecznego. Z jednej strony możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na duży okres czasu i cieszyć się mniejszymi ratami spłacanymi każdego miesiąca, z drugiej strony dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego to także większa kwota całkowita konieczna do jego spłaty,

Decyzję o tym jakie parametry kredytu hipotecznego będą dla nas najlepsze powinniśmy dokładnie przeanalizować, najlepiej w towarzystwie doradcy finansowego, który dokładnie powie nam, która forma spłaty tego kredytu będzie dla nas odpowiednia i która jednocześnie nie obciąży nas za mocno i naszych funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *