Od początku roku 2014 weszły w życie zapisy ustawy deregulacyjnej niektórych zawodów – przygotowanej przez Jarosława Gowina byłego już ministra. Zmiany dotyczą: detektywów, taksówkarzy, pracowników ochrony, pośredników i zarządców nieruchomości i przewodników turystycznych.
To dopiero 1 transza zawodów „uwolnionych”, pełną listę znajdą Państwo pod tym linkiem.
Kandydaci na detektywów.
Na mocy zmian kandydaci na detektywów nie będą już musieli zdawać egzaminów państwowych. Wystarczającym wymogiem będzie zaliczenie obowiązkowych szkoleń.
Kandydaci na ochroniarzy.
Od 2014 roku pracownicy ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego nie będą musieli posiadać licencji. Egzamin zostanie zastąpiony obowiązkowymi cyklicznymi szkoleniami specjalistycznych, które trzeba będzie powtarzać.
Kandydatów na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich.
Zmiany deregulacyjne spowodują, że każdy, kto chce zostać przewodnikiem turystycznym lub pilotem wycieczek nie będzie już musiał przechodzić szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz zdawać państwowego egzaminu.
Kandydaci na pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.
Zawody te będzie można wykonywać już bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, a jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Kandydaci na taksówkarzy.
Zmiany dla tej grupy zawodowej są dość obszerne i zależą od wielkości miasta, w którym przyszły taksówkarz będzie chciał pracować. Obszerne informacje na ten temat znajdą Państwo pod tym linkiem.
Wprowadzone „uwolnienie zawodów” od egzaminów państwowych ma na celu ułatwienie dostępu do wielu profesji, a tym samym zmniejszenie bezrobocia. Czy tak faktycznie się stanie? Pożyjemy zobaczymy.
M-S-M