FirmyInformacjePorady

Wybór korepetytora do matematyki? Poradnik jak wybrać najlepszego?

Matematyka to dla wielu osób trudna dziedzina nauki. Stąd też sporo osób już na poziomie szkoły podstawowej wymaga dodatkowego wsparcia w postaci korepetycji. Najczęściej jednak uczniowie korzystają z korepetytorów celem przygotowania się do olimpiady, egzaminu gimnazjalnego czy też matury. Nie brakuje także studentów kierunków ekonomicznych, którzy jak raz z matematyką nie dają sobie rady samodzielnie i zdają się na pomoc korepetytorów. Jak wybrać najlepszego korepetytora?
To pytanie zadaje sobie prawie każdy, kto przed jego wyborem stoi. Część osób całkowicie ufa poleceniu przez bliskich, znajomych, czy też użytkowników w sieci. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na kilka cech, jakich u korepetytora zabraknąć nie powinno. Wybór jest ogromny. Praktycznie w każdym większym mieście jest wielu korepetytorów z doświadczeniem, kwalifikacjami jak i szereg studentów, którzy chętnie pomogą udzielając korepetycji na miarę swojej wiedzy i możliwości. Również w mniejszych miejscowościach nie brakuje pasjonatów i nauczycieli matematyki, którzy chętnie dorobią sobie poprzez udzielanie korepetycji. Tym większy wybór jest w sieci, gdzie na popularności przybierają korepetycje zdalne przez Skype i nie tylko.

Jak wybrać najlepszego nauczyciela? Poradnik od Preply.com

korepetycje_matematykaKluczową cechą, która umożliwi efektywną naukę matematyki jest wzajemne zrozumienie, zaufanie i relacja między uczniem a nauczycielem. Jeśli czujemy skrępowanie w towarzystwie nauczyciela, bądź „nadaje on na innych falach” nie można oczekiwać pozytywnych efektów nauki. Do każdego ucznia trzeba dotrzeć w unikalny sposób, zwłaszcza iż najczęściej na korepetycje trafiają osoby, do których standardowy przekażą wiedzy nie trafia z bliżej nieokreślonej przyczyny. Matematyka jest dziedziną którą trzeba zrozumieć, nie tylko nauczyć się na pamięć regułek i kilku wzorów. Aby zrozumieć prawidła matematyki trzeba mieć dobrego nauczyciela, który potrafi w przystępny sposób wytłumaczyć i przekazać wiedzę. Niestety nie każdy nauczyciel ma talent pedagogiczny, a zwłaszcza matematyk. Wbrew pozorom do umiejętności przekazania informacji i jej posiadania nie są niezbędne dyplomy, certyfikacje i kwalifikacje. Wykształcenie matematyczne, doświadczenie w pracy nauczycielskiej jedynie podnosi poziom bezpieczeństwa i zaufania u ucznia, który powierza swoją edukację w ręce korepetytora.

Polecamy także ciekawy artykuł na portalu Wp.pl o tym jak wybrać dobrego korepetytora.

Tym samym istotne znaczenie ma osobowość i temperament korepetytora, zwłaszcza iż korepetycje maja formę odpłatnej edukacji. Odpłatność za godzinę nauki również ma znaczenie, aczkolwiek w kontekście jakości winna odgrywać najmniejszą rolę. Konkurencja nie zawsze jest dużą i w związku z  tym w zależności od tego czy w danej lokalizacji mamy wybór wśród korepetytorów matematyki ceny mogą być zawyżone. Innym zagadnieniem, także ważnym jest odpłatność z góry. Należy uważać na formy rozliczeń z korepetytorami, bowiem jak w  każdym fachu i tutaj zdarzają się oszuści udający korepetytorów o rozległej wiedzy i ofercie. By uniknąć przykrych zawodów warto korzystać z osób prowadzących działalność w zakresie korepetycji, które w pełni legalnie, również na fakturę świadczą swe usługi.

Bezwzględnie wpływ na wybór korepetytora winny mieć warunki współpracy, terminarz, dyspozycyjność korepetytora itp. Bardzo ważne są oczekiwania wobec korepetycji, gdyż zupełnie inne są w przypadku przygotowania do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej, a inne w przypadku przygotowania do egzaminu na studiach, bądź do matury. Mnóstwo osób pomija kwestie dojazdu na korepetycje tymczasem to ważna kwestia która może zniechęcić ucznia. Długie dojazdy, kosztowne utrudniają naukę, warto więc wybierać korepetycje odbywające siew  dogodnym dla swego zamieszkania miejscu. Jeśli nie u siebie w domu może warto poszukać korepetycji online.

W przypadku osób oczekujących od korepetycji rozszerzenia programu nauczania szkolnego należy zwrócić uwagę na to jakimi metodami korepetytor uczy i jakie ma doświadczenie w tym zakresie, na ile inni pozytywnie oceniają jego pracę za ciekawą i godną polecenia. Nie zawsze jednak da się pogodzić wszystkie cechy ze sobą tak by znaleźć jedną osobę spełniającą wszystkie warunki. Wówczas należy wybrać najlepszego z dostępnych korepetytorów, który zapewni nam swobodny proces nauki w swoim tempie, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i preferencji względem formy nauki i materiału do przerobienia.

Pamiętaj, iż zawsze korepetytora można zmienić, jednak aby w nieskończoność nie zmieniać warto przygotować się już do etapu poszukiwania najodpowiedniejszego. Kiedy już wydaje się nam, że dana osoba będzie najlepszą z możliwych warto spróbować u niej korepetycji testowych. Wielu korepetytorów by zachęcić do swojej oferty oferuje darmowe lekcje testowe, dzięki którym jesteś w stanie ocenić, czy ta forma nauki i ten człowiek jest dla Ciebie odpowiedni. Niekiedy znaczenie ma płeć, wiek, wspólne tematy i podejście do nauki, a czasem chodzi o coś więcej, w zależności od poziomu zaawansowania naukowego.

Dopytując o szczegóły korepetycji warto zapytać o materiały z  jakich korzysta nauczyciel, czy daje swoim uczniom zadania domowe, czy podaje źródła i jak fizycznie wygląda nauka. Wielu nauczycieli tworzy autorskie programy i ćwiczenia udostępniając je swoim uczniom bezpłatnie, inni proponują zakupy określonych ćwiczeń do matematyki.

Bardzo ważnym atutem korepetytora z matematyki jest jego dyspozycyjność i gotowość do pomocy w odpowiedzi na nurtujące pytania lub w razie nagłej potrzeby. Nie wszyscy korepetytorzy są tak otwarci, niektórzy nie życzą sobie telefonów w weekendy czy też na korepetycje trzeba umówić się z tygodniowym wyprzedzeniem. Coraz częściej z korepetytorem można wymienić zdania na forum czy na czacie, co znacząco ułatwia kontakt. Dyspozycyjność korepetytora dyktowana jest w szczególności tym czy korepetytor udziela korepetycji zawodowo, czy też dodatkowo, jak również od tego jak wielu ma uczniów na swoich korepetycjach. Niektórzy wręcz preferują korepetycje w soboty rano bądź wieczorami, inni przeciwnie. W tym miejscu należy z korepetytorem ustalić również kwestie odwołania zajęć na wypadek choroby, czy innych zdarzeń losowych.

Gdzie szukać korepetytora?

Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalisty i zdecydowałeś się na korepetycje z matematyki warto zacząć od bazy kontaktowej. Często można skorzystać z polecanych korepetytorów czy to w szkole czy na uczelni. Równie często oferty korepetycji znaleźć można na tablicach ogłoszeniowych i słupach w pobliżu placówek edukacyjnych. By nieco zaoszczędzić czasu można skorzystać z gazet lokalnych bądź internetu. Na wszelki wypadek zanim zadzwonimy do korepetytora warto spojrzeć na jego opinie w sieci. Niekoniecznie się takie znajdują, ale kiedy zobaczymy, iż nie cieszy się pochlebną renomą warto pominąć taki kontakt.

Czego unikać?

Nie skreślajmy osób bez doświadczenia i wykształcenia magisterskiego. Nie rzadko osoby, które nie posiadają ukończonych studiów są lepszymi korepetytorami od nauczycieli z wieloletnim stażem. Nie kuśmy się na zbyt tanie korepetycje, bowiem cena może być pułapką. Unikać warto również owczego pędu, skoro koleżanka korzysta z pomocy tego korepetytora to ja również itp. Każdy powinien mieć własnego korepetytora mu odpowiadającego.

Najlepsi korepetytorzy z matematyki w Krakowie i innych dużych miastach jak Warszawa, Poznań czy Wrocław ogłaszają się na portalach typu Preply – gdzie można wybrać odpowiedniego dla siebie korepetytora z wielu przedmiotów ścisłych jak np. matematyka, chemia, fizyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *