Stała praca z atrakcyjnym wynagrodzeniem i pełnym pakietem świadczeń to dla wielu osób spełnienie marzeń. Również jednak na polskim rynku pracy nie brakuje specjalistów, dla których wszystkie te przywileje to za mało.
Wyjątkowe i cenione na rynku umiejętności i doświadczenie wciąż są na wagę złota, a tacy cenni pracownicy są łakomym kąskiem dla łowców głów. Nic zatem dziwnego, że pracodawcy prześcigają się w oferowaniu im coraz lepszych warunków pracy, a nierzadko nie poprzestają na samym tylko podnoszeniu wysokości wynagrodzenia.
Pieniądze to nie wszystko, również w stałej pracy
Chociaż dla dobrego pracownika pieniądze to poważny argument, to jednak doskonale zdaje sobie on też sprawę, że to on dyktuje warunki. W pierwszej kolejności wymaga atrakcyjnej podstawowej pensji, premii oraz świadczeń, ale dodatkowo liczy on też najczęściej na miłą atmosferę w pracy i nierzadko właśnie ta atmosfera w zespole bywa decydująca, kiedy wybiera się stałą pracę. W końcu spędza się w niej trzecią część doby.
Koniec z wyścigiem szczurów
Jeszcze kilka lat temu również w Polsce popularny był tzw. wyścig szczurów. Dziś, zarówno w małych, średnich i tych dużych firmach pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że znacznie lepsze efekty uzyskuje się, kiedy docenia się pracowników i zachęca się ich do współpracy zamiast wyniszczającej rywalizacji. Wyścig szczurów stał się passe, a najlepsi specjaliści, jeśli tylko mają zapewnioną możliwość rozwoju, pełną wyzwań pracę i mogą przy okazji poznać interesujących ludzi, zazwyczaj nie rozglądają się za ciekawszą ofertą na rynku.
Zgrany zespół – wartość dodana dla pracownika i pracodawcy
Pracodawcy zdają sobie sprawę, że warto inwestować w pracowników, jednak wciąż nie do końca wiedzą, jak to robić. Wynagradzanie najlepszych nie zawsze przynosi pożądane rezultaty i rodzi niepotrzebne napięcia między pracownikami. O wiele lepiej jest inwestować w cały zespół i dbać nie tylko o ich karierę, ale i koleżeńskie relacje. Tym ostatnim zaś zawsze najlepiej sprzyjają wszelkiego rodzaju imprezy integracyjne. Wbrew pozorom wcale nie powinny one ograniczać się jedynie do firmowych wigilii, bo jeśli się postarać, to okazji do świętowania w kalendarzu znaleźć można znacznie więcej. Karnawał, święta, długie weekendy, imieniny i urodziny pracowników to tylko podstawowe z nich. Warto też organizować bankiety, kiedy firma odnosi sukcesy. Pracownicy powinni odczuć, że mają w tym sukcesie swój udział.
Inwestowanie w pracowników – to się opłaca
Takie regularne organizowanie imprez integracyjnych ma przede wszystkim zgrać zespół, zachęcić tych najlepszych, by zostali w firmie na lata i zaczęli się z nią identyfikować. Działanie takie ma jeszcze jeden cel – w ten sposób można przyciągnąć do siebie kolejnych specjalistów, których skusi właśnie opowieść o świetnej atmosferze w pracy.
Jakie imprezy firmowe można zaproponować pracownikom?
Imprezy integracyjne mogą mieć bardzo różne formy. Zarówno właściciele firm małych i dużych powinni spokojnie znaleźć niezbędne na nie środki. Dobrym pomysłem może być wspólny wieczór w firmie, wynajęcie lokalu, zaplanowanie firmowego ogniska. Nieco droższe okazać się może zorganizowanie wycieczki dla pracowników. W większych firmach koszty w całości pokryć może pracodawca. W tych mniejszych, kiedy budżet jest już znacznie ograniczony, można zaproponować pokrycie części kosztów. Można też pokusić się o bardziej nietypowy wyjazd dla pracowników. Specjaliści od sprzedaży, którzy na co dzień pracują pod presją czasu i narażeni są na stres odetchnąć mogą np. podczas tygodnia w klasztorze, blisko przyrody, gdzie można naprawdę odpocząć. Możliwości jest bardzo wiele, a ciekawe pomysły na wyjazd mogą zazwyczaj podsunąć specjaliści od turystyki biznesowej. Warto się z nimi skontaktować.
Jak często się integrować?
Wydawać się może, że zabawa wcale nie sprzyja pracy. Nie zawsze jednak się to sprawdza. Podczas różnych imprez integracyjnych pracownicy przecież nie tylko się bawią. Mają okazję poznać nawzajem siebie, zaobserwować swoje słabe i mocne i strony, polubić się i stworzyć więź opartą na wzajemnym zaufaniu. Wszystko to zaś wykorzystane może zostać z powodzeniem podczas codziennej pracy. Paradoksalnie więc imprezy nastawione głównie na zabawę, wyjątkowo sprzyjają zdobywaniu nowych umiejętności (tym razem tych społecznych).