Skończyłeś/aś studia, pracujesz już od kilku lat i właśnie poczułeś, że Twoje życie zawodowe stanęło w miejscu? Odpowiedź sobie zatem na pytanie, jak wygląda Twój rozwój zawodowy? Czy podjąłeś/aś trud pracy nad sobą i swoimi kwalifikacjami?
A może stało się tak, że praca, którą wykonujesz nie odpowiada Ci ani pod względem zainteresowań, ani też pod kątem wykształcenia? Jeśli tak, to tym bardziej już dawno powinieneś/powinnaś pokusić się o zmianę profilu pracy w oparciu oczywiście o stosowne szkolenia czy kursy.
Co możesz zrobić?
Na początek pomyśl o tym, jak możesz przybliżyć się do swoich marzeń? Czy masz aktualną wiedzę, aby wystartować ze swoimi pomysłami w innej branży? I czy, masz to „coś”, czyli wystarczająco dobrze rozwiniętą kreatywność, asertywność czy chociażby komunikatywność. Określ te obszary, które musisz wzmocnić, a także te, które potrzebują gruntownego wsparcia. Sprawdź, jakie masz szanse, aby zmienić pracę, bądź założyć własną działalność? Czy w grę wchodzi dotacja z urzędu na własny biznes, czy będziesz zmuszony/a wziąć kredyt? A może po prostu marzysz o awansie w firmie, w której aktualnie pracujesz? Pomyśl zatem o tym, czym mógłbyś/mogłabyś zasłużyć na awans.
Rozwój osobisty, a co to znaczy?
Na rozwój osobisty składają się te wszystkie czynniki, które pozwalają skutecznie funkcjonować na rynku pracy oraz we własnym otoczeniu, bo przecież rozwój dotyczy wszystkich sfer naszego życia. Ważne jest zatem, aby stale się motywować do pracy i pracować nad wszystkimi aspektami naszej osobowości, a przede wszystkim nad słabościami. Inspiracja powinna płynąć, czy to ze szkoleń, programów specjalistycznych czy też z prasy branżowej. Do tego ważne są wszystkie te działania, które prowokują do rozmów, zastanawiania się, czy dzielenia się swoimi wątpliwościami, a takie elementy znajdziemy podczas zjazdów na konferencjach branżowych czy warsztatach zawodowych. Ważne, aby ożywić swój umysł.
Twój atut to: znajomość języków obcych – jeśli nie, poszukaj szkoleń dofinansowanych z EFS i zacznij naukę jeszcze w tym roku.
Twój atut to: kompetencje zawodowe – jeśli nie, poszukaj szkoleń dla swojej branży i zdobądź wiedzę specjalistyczną dla swojego stanowiska pracy. Szkolenia dostępne tu.
Twój atut to: komunikacja i asertywność – a, jeśli nie to, to wzmocnij swoje umiejętności interpersonalne na dostępnych kursach.
Zadbaj o swoje kwalifikacje, nie zgadzaj się na stagnację zawodową.
M-S-M