InformacjePoradySzkoleniaTrenerzy

Dotacja unijna – jakich błędów unikać, wnioskując o dofinansowanie?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz już doświadczenie w składaniu wniosków o unijne dofinansowania, to doskonale wiesz, jak istotnym elementem całej sprawy są skrupulatnie i bezbłędnie przygotowane dokumenty.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz już doświadczenie w  składaniu wniosków o unijne dofinansowania, to doskonale wiesz, jak istotnym elementem całej sprawy są skrupulatnie i bezbłędnie przygotowane dokumenty. Jeżeli dopiero zbierasz siły do żmudnego i pracochłonnego procesu wypełniania wniosku, zapoznaj się z krótkim poradnikiem na temat najczęściej popełnianych błędów. Sprawdź, czego musisz dopilnować i upewnij się, że niczego nie przeoczysz lub błędnie nie zinterpretujesz. Nie chcesz przecież, aby gotowy wniosek został odrzucony tylko ze względu na błędy wynikające z Twojej niewiedzy czy niedokładności.

Można, a nawet powinno się korzystać z unijnych dofinansowań do założenia nowej firmy lub podreperowania budżetu, czy rozwinięcia już istniejącej. Żaden proces nie zostanie jednak uruchomiony bez poprawnie wypełnionego wniosku. Nieważne, jak fantastyczne są Twoje pomysły, jak kreatywny jesteś i ile masz energii i chęci do pracy – jeżeli dokumenty złożone przez Ciebie będą zawierały błędy i nieprawidłowości to na pewno nie otrzymasz decyzji pozytywnej. Dodatkowo chodzi tutaj o pieniądze unijne, dlatego wszelkie standardy są bardzo wysokie – zarówno te dotyczące formalności, jak i jakości samego wniosku.

Samodzielne wypełnienie wniosku często okazuje się bardzo trudnym zadaniem, szczególnie dla początkujących w tej kwestii, ale również dla bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Dzieje się tak ze względu na specyficzny język, w jakim jest on skonstruowany. Kolejną trudnością jest nawał informacji jakie należy podać na początkowym etapie procesu.

Kwestią, która przedłuża całą sprawę jest również konieczność skompletowania ogromnej dokumentacji. Poszczególne zaświadczenia i inne dokumenty są wydawane przez kolejne urzędy – nierzadko na wystosowanie danego dokumentu należy poczekać kilka dni czy nawet tygodni.

Procedury, których należy się trzymać przy ubieganiu się o dofinansowanie z Unii są dość skomplikowane i niejednokrotnie uciążliwe dla wnioskodawcy. Niektórych problemów można uniknąć już na samym początku, wystrzegając się pewnych nieprawidłowości formalnych – najbardziej powszechne z nich to:

– składanie wniosku po upływie ustalonego terminu

– niedokładne zaklejenie koperty z wnioskiem, zagubienie dokumentów

– brak załączonej wersji elektronicznej wniosku

– podpisanie wniosku przez osobę nieuprawnioną do tego

– brakujące załączniki do wniosku

– przeoczenie niektórych pól i niewypełnienie dokumentacji

 

Jeżeli wiesz już, że będziesz starał się o dofinansowanie z Unii, wszelkie procedury rozpocznij z dużym wyprzedzeniem, abyś miał wystarczająco dużo czasu na skompletowanie dokumentacji z różnych instytucji. Dobrze jest też zwrócić się o pomoc do profesjonalistów – możesz np. skorzystać z usług firmy Am Biznes z Poznania (www.ambiznes.pl), która specjalizuje się w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Wsparcie wykwalifikowanej kadry ekspertów w tej kwestii będzie Twoją gwarancją sukcesu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *