ArtykułyFirmyPorady

Kasy fiskalne online – czym są i kto musi z nich korzystać?

Kasy fiskalne online to urządzenia, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas (inaczej Repozytorium) prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Repozytorium łączy się z kasą fiskalną online co dwie godziny, jednak czas połączenia może ulegnąć zmianie bez powiadomienia użytkownika kasy

 

Kasy fiskalne online to urządzenia, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas (inaczej Repozytorium) prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Repozytorium łączy się z kasą fiskalną online co dwie godziny, jednak czas połączenia może ulegnąć zmianie bez powiadomienia użytkownika kasy. Dlatego też, użytkownik korzystający z kasy fiskalnej online musi zapewnić stałe i bezpieczne połączenie z internetem.

Kto musi mieć kasę fiskalną online?

Wprowadzenie kas fiskalnych online jest obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku dla przedsiębiorstw, które świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla tych pojazdów. Od tego dnia również na stacjach benzynowych obowiązuje korzystanie z kasy fiskalnej online.

Ze względu na sytuacje związaną z COVID-19, terminy instalacji kas fiskalnych online zostały przesunięte dla poszczególnych branż na rok 2021. Z tego powodu, od 1 stycznia 2021 roku kolejni przedsiębiorcy są zobowiązani do zainstalowania kasy fiskalnej online. Do tej grupy należy branża gastronomiczna oraz hotelarska. Ten termin dotyczy także firm, które sprzedają węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Kolejne branże, które mają obowiązek od 1 lipca 2021 roku wprowadzenia kas fiskalnych online to firmy realizujące następujące usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej, prawnicze oraz kluby fitness i siłownie (wyłącznie w zakresie wstępu). Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie zostali wymienieni w powyższych terminach mogą korzystać z obecnych kas fiskalnych, aż do czasu ich wyeksploatowania. Warto wspomnieć, że przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną online mogą skorzystać z ulgi. Wartość ulgi na zakup kasy fiskalnej wynosi 90% ceny netto, jednak nie przekracza 700 zł. Jeśli szukają Państwo profesjonalnego biura księgowego w Rzeszowie to zapraszamy do Innovation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *