Informacje

Czym są hackathony i jak wykorzystać je w rekrutacji do IT?

W obszarze rekrutacji coraz częściej obserwujemy dostosowywanie metod sprawdzania kandydatów do stanowiska, które mają objąć, i branży, w której chcą się rozwijać. Niedawno pisaliśmy o assessment center, które dobrze sprawdza się zwłaszcza przy naborze na stanowiska pracownicze czy wymagające pracy w grupie.

Dziś skupimy się na innym rodzaju – można powiedzieć – testu czy treningu, ale chyba najodpowiedniejszym słowem będzie: maraton. Chodzi nam oczywiście o hackathony. Sprawdźmy, co wnoszą do HR i jak je wykorzystać w rekrutacji do IT!

Hackatony – co to takiego?

Hackathony to jednodniowe lub dwudniowe wydarzenia, podczas których spotkają się informatycy, code developerzy, projektanci, graficy, testerzy, twórcy interfejsów, project managerzy oraz oczywiście mentorzy (długa lista, to prawda!) spotykają się, by wykonać zadanie. O jego treści, celu i zasadach dowiadują się dopiero wraz z rozpoczęciem hackathonu i są rozliczani tylko z tego, co uda im się zrealizować w trakcie jego trwania.

Co może być zadaniem na hackathonie? Na przykład zaprojektowanie aplikacji, która posłuży do konkretnego celu. Popularność zyskały na początku XXI wieku. Na świecie są organizowane między innymi przez firmy takie jak Coca Cola, Samsung, McDonald’s i Ford. W Polsce? Najpopularniejszy hackathon ma nazwę AGHacks i jest organizowany oczywiście przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Możemy się też pochwalić największym stacjonarnym hackathonem w Europie: był to HackYeah z 2017 roku. Przeprowadzono go również w Krakowie.

Skąd się wzięły hackathony?

Po raz pierwszy pomyślano o nich w ostatniej dekadzie XX wieku. Nazwa powstała z połączenia słów: hack i marathon.

W jaki sposób wykorzystać hackathony w procesie rekrutacji?

Hackathony to rodzaj konkursu, dlatego zakładają nagrody. Często są nimi praktyki lub staże, a nawet stanowiska w różnych firmach. Tak na przykład zrobiło Allegro podczas BrainCode 2018, które uczestnikom hackathonu (niezależnie od jego wyników) umożliwiło staranie się o płatny staż.

Tego rodzaju maratony wymagają szybkiej integracji grupy, ekspresowego podziału zadań, nakreślenia planu oraz podejmowania konkretnych decyzji projektowych, uzasadniania ich i brania za nie odpowiedzialności. Mentorom i osobom, które prowadzą usługi rekrutacyjne, pozwala to sprawdzić, kto radzi sobie z presją czasu i stresem, wpada na dobre pomysły niezależnie od warunków w pracy oraz – co chyba najważniejsze – kto radzi sobie z pracą w grupie, a kto nie.

Dlaczego hackathony ważne są dla IT?

Przykładowo praca nad stworzeniem aplikacji zakłada współdziałanie różnych osób o różnych specjalizacjach. Dzięki hackathonom możemy wyłonić pracowników, którzy słuchają rad i potrzeb innych oraz podejmują wysiłek, by je zaimplementować. Uzupełniają się i pomagają sobie nawzajem.

 

One thought on “Czym są hackathony i jak wykorzystać je w rekrutacji do IT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *