Mówi się, że w Polsce czytelnictwo jest w bardzo opłakanym stanie i, że niewiele osób czyta chociaż jedną książkę rocznie. Przykładowo w roku, 2018 przeczytanie chociaż jednej książki rocznie zadeklarowało 37% Polaków. To niewielki procent naszego społeczeństwa. W czym jest więc problem? Są osoby, które po prostu czytać nie lubią. Innym brakuje czasu na to zajęcie.

Mimo tak martwiących statystyk, w Internecie można znaleźć wiele księgarni internetowych – http://tylkorelaks.pl/, for, czy grup dotyczących czytelnictwa, na których publikowane są refleksje dotyczące książek, więc mogłoby się wydawać, że z czytaniem literatury nie jest u nas tak źle. Samych piszących książki też jest na rynku wydawniczym całkiem sporo. Wśród pisarzy nawet krąży powiedzenie, że liczba piszących jest większa, niż czytających.

A do czego potrzebne jest nam czytanie? Jakie ma zalety? Zaraz do tego przejdziemy.

Obcowanie z literaturą niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest rozwijanie wyobraźni i poszerzanie zasobów słownictwa. Jedno i drugie jest nam bardzo potrzebne. Lektura różni się pod tym względem od obcowania z innymi dziełami kultury, takimi jak film, czy spektakl teatralny. Autor książki nie podsuwa nam obrazu gotowego, a jedynie tekst i ewentualnie ilustracje, jeżeli książka jest ilustrowana. Resztę musimy sobie wyobrazić sami, co zresztą należy do przyjemnych rzeczy. Poszerzanie słownictwa z kolei pomaga nam w budowaniu własnych wypowiedzi, rozmowach, a także budowaniu własnych tekstów.

Dzięki książkom różnego rodzaju poszerzamy nie tylko zasób słownictwa i rozwijamy wyobraźnię, ale także poszerzamy swoją wiedzę. Najłatwiej jest to robić przy literaturze specjalistycznej, faktu, a nawet podróżniczej. Jeśli nas dany temat interesuje, to można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jednak osoby, które wolą spotkania z dziełami fabularnym wcale nie są w gorszej sytuacji, bo dzięki bohaterom książki i jego środowiskom również pogłębiają wiedzę. Możemy poznać miejsca na świecie, w których jeszcze nie byliśmy, historię, różne zawody takie jak dziennikarz, archeolog, lekarz, policjant, architekt i wiele innych – w zależności od tego kim z zawodu są bohaterowie czytanej przez nas książki. Dowiadujemy się też o wielu zjawiskach zachodzących w społeczeństwie, a także poznajemy również samego człowieka. W końcu ilu ludzi, tyle osobowości.

Poznaj co warto przeczytać – http://tylkorelaks.pl/aktualnosci/2-co-warto-przeczytac

Poszerzanie swojej wiedzy ma też jeszcze jedną zaletę. Skłania nas do myślenia oraz kształtowania własnego zdania, co z pewnością nam się przyda w życiu. Oczywiście możemy czerpać wiedzę nie tylko z książek. Mamy do dyspozycji wiele innych dzieł kultury, ale ten tekst dotyczy głównie czytania, więc dzisiaj zostańmy przy literaturze.
Kolejnym atutem czytania książek jest praca nad znajomością oraz poprawnym użytkowaniem zasad ortografii, a także kultury języka polskiego. Szczególnie polecam obcowanie z literaturą osobom, które mają dysortografię. To pomaga i jest zdecydowanie ciekawsze, niż siedzenie nad słownikiem ortograficznym, poprawnej polszczyzny, frazeologicznym i tak dalej. Nie chciałabym Was oczywiście odwieźć od korzystania ze słowników, bo to jest też ważne. Pamiętajmy, że książki redagują ludzie i im również zdarza się popełnić błąd. Dlatego namawiam do czytania i korzystania ze słowników, jeżeli chcesz być świadomym użytkownikiem języka polskiego.

 

 

Skoro już mowa o atutach czytania książek, to warto też wspomnieć o korzyściach płynących z tego. Osoby, które prowadzą blogi czytelnicze mogą na tym zarobić. Niektóre księgarnie internetowe prowadzą programy partnerskie. Recenzując określone dzieło literackie, można też promować te produkty. Druga opcją równie korzystną jest współpraca z samymi wydawnictwami, które przesyłają egzemplarze książek do recenzji. Wydawnictwo zyskuje publikację na temat swojego towaru, a recenzent książkę bezpłatnie. Warto o tym pomyśleć, jeśli naprawdę kochacie spędzać czas z lekturami.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że warto czytać, bo to może nie tylko uczyć, rozwijać wyobraźnię, ale również sprawić przyjemność oraz bawić – nie ma nic lepszego, niż dzień spędzony z ulubionymi bohaterami książek. A może to Was zainspiruje do napisania własnego dzieła literackiego? Pamiętajmy tylko, żeby w ten sposób dążyć do kariery pisarskiej, a nie bycia kopistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *