ArtykułyInformacjePorady

Poznaj sposoby na szybszą naukę języka angielskiego!

Język angielski sprawia problemy w nauce nie tylko dzieciom, ale również młodzieży, która przed sobą ma wizję zdawania egzaminu maturalnego. Nie jest możliwe nadrobienie kilku lat zaległości, ale pokażemy Ci skuteczne metody, dzięki którym szybciej przyswoisz słówka, lepiej opanujesz gramatykę i nauczysz się płynnie posługiwać językiem angielskim!

Jak opanować nowe słówka?

Oprócz gramatyki to trudne lub skomplikowane słówka sprawiają największą trudność. Zapamiętanie ich wymowy, znaczenia oraz pisowni wymaga nie lada wysiłku, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za tym językiem i nie lubisz się go uczyć. Dzięki kilku sposobom pomożemy Ci przezwyciężyć te trudności i uczyć się do sprawdzianu bez spędzania kilku godzin nad książkami.

Jeśli nie rozumiesz zadań domowych, które masz zrobić – możesz skorzystać z pomocy, jaką są opracowania zadań z języka angielskiego. (https://www.zadania.pl/jezyk-angielski) Dzięki temu po zrobieniu zadanych ćwiczeń będziesz w stanie dokładnie podkreślić to, co sprawia Ci największe trudności, a następnie zdiagnozować swoje największe słabości i problemy. Takie wstępne działania pomogą Ci zrozumieć, na jakich słówkach musisz się dokładnie skupić.

Po uzupełnieniu i wykonaniu zadań notuj wszystkie nowe słówka na osobnej kartce lub przygotowanym zeszycie. Zapisywanie obok znaczenia tego słówka, pozwoli Ci utrwalać wiedzę i w razie potrzeby „odpytywać” samego siebie, aby sprawdzić poziom opanowania materiału. Możesz także notować je w dokładnym kontekście, w jakim zostało użyte na lekcji lub w podręczniku. Jeśli zapomnisz, co oznacza dany wyraz – możesz śmiało wrócić do swojego zeszytu i przypomnieć sobie. Jest to o tyle wygodne, że wiele słówek będzie się przewijało nieustannie przez Twoją edukację, dlatego notując je, zaoszczędzisz sobie czasu w przyszłości.

W ramach dodatkowej czynności możesz przygotować sobie fiszki ze słówkami. Z przodu kartki napisz słowo lub zwrot, jaki sprawia Ci problem, a z drugiej strony dokładne znaczenie. Pamiętaj, że kartka nie powinna prześwitywać, bo będziesz w stanie dojrzeć prawidłową odpowiedź i cały proces uczenia się nie będzie tak owocny.

Jak zrozumieć gramatykę?

Gramatyka w języku angielskim jest bardzo trudnym tematem, ponieważ należy nie tylko ją zrozumieć, ale także wkuć na blachę niektóre zasady. Jeśli nie przepadasz za gramatyką i nie słyszysz dokładnie zmian, nie wyczuwasz używania czasów i nie rozumiesz, na czym one polegają – to długa praca przed Tobą, jednak jest to do zrobienia!

Jednym z najlepszych sposobów jest osłuchanie się z językiem angielskim. Oglądaj filmy i seriale z polskimi napisami, zamiast lektora. Staraj się słuchać, jak mówią aktorzy i aktorki. Zdajemy sobie sprawę, że na początku jest to trudne, ale z czasem bez problemu będziesz w stanie wykonać kilka czynności naraz: wsłuchać się w angielski, czytać napisy i oglądać akcję w serialu. Pomoże Ci to usłyszeć i wyłapać, kiedy jest używany konkretny czas gramatyczny w wypowiedzi. Następnie staraj się oglądać filmiki na Youtube, które są prowadzone przez zagranicznych twórców. Będziesz mieć okazję do ćwiczeń rozumienia języka i dodatkowo utrwalisz wszystkie zdobyte na lekcjach informacje.

Podobnie jak w przypadku nauki słówek – stwórz zeszyt do gramatyki, w którym będziesz miał wypisane wszystkie czasy i kiedy należy ich używać. W momencie chaosu i zbyt dużej liczby informacji zawsze możesz po niego sięgnąć, aby usystematyzować sobie wszystkie przyswojone wiadomości. Dodatkowo możesz go nosić na lekcje języka angielskiego, jako pomoc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *