ArtykułyInformacjePorady

Drewniane modele, mechaniczne puzzle 3D – idealne do poprawy sprawności mózgu

W dobie rozwoju technologii elektronicznych coraz więcej osób coraz bardziej angażuje się w cyfrowy świat zamiast w rzeczywistość. Te chwile powodują, że odczuwamy brak fizycznego kontaktu z przedmiotami. Jednym ze sposobów na to jest zajęcie się interesującymi i relaksującymi zadaniami, które mogą pozwolić Twoim oczom odpocząć, zmusić mózg do pracy i zabawiać cię – to hobby. Dobrym przykładem takiego hobby jest układanie modeli 3D ze specjalnych zestawów konstrukcyjnych. Te zestawy do samodzielnego montażu nazywane są Puzzle 3D.

Co to jest model, puzzle 3D?

Puzzle 3D to zestaw oddzielnych elementów, które należy złożyć razem według określonej instrukcji. W rezultacie otrzymujesz kompletny trójwymiarowy model. Model może reprezentować prawie każdy istniejący obiekt – zależy to od kreatywności tych, którzy opracowują te łamigłówki.

Wysiłki inżynieryjne uczyniły kolejny krok naprzód. Po tradycyjnych łamigłówkach 3D pojawiają się innowacyjne mechaniczne modele ruchome nowej generacji.

Jeden z producentów unikalnych i raczej nietypowych zestawów modeli do składania – trójwymiarowych modeli mechanicznych do samodzielnego montażu – nazywa się UGears. Rozwój i produkcja tych produktów znajduje się na Ukrainie.

Puzzle oferowane przez producenta przedstawiają modele różnych znanych maszyn i urządzeń. W asortymencie znajdują się tak skomplikowane urządzenia mechaniczne jak dynamometr, licznik czasu, traktor, kombajn itp. Większość puzzli 3D można napędzać: po ich złożeniu gotowe modele albo mają ruchome elementy, albo potrafią się poruszać. Maszyny wprawiane są w ruch siłą ludzkich mięśni, siłą grawitacji, siłą przepływu powietrza, a także za pomocą tzw. „Gumowego silnika”.

Montaż odbywa się bez użycia narzędzi i przyrządów. Można to łatwo zrobić w domu. Nie potrzebujesz niczego oprócz własnych rąk, trochę cierpliwości i instrukcji obsługi.

Jakość wykonania elementów jest bardzo wysoka – do wycinania elementów z płyty sklejkowej stosowana jest technika laserowa. Płyty ze sklejki znajdziesz w paczce i wszystko, co musisz zrobić, to wypchnąć z nich elementy do siebie, aby uzyskać osobne elementy konstrukcyjne. Dodatkowym atutem jest samo opakowanie – jest poręczne i ładne, dlatego otrzymanie tego produktu w prezencie to przyjemność. Oprócz części zestawu konstrukcyjnego w opakowaniu znajduje się ilustrowana instrukcja montażu modelu krok po kroku. Wszystkie napisy w instrukcji i na opakowaniu są dostępne w języku polskim.

Sfery korzystania z tych modeli ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Poruszające się modele mogą być używane jako zabawka lub jako zabójca czasu, aby uzyskać maksymalną zabawę. Ładne modele wykonane z delikatnych elementów możesz również wykorzystać jako ozdobę biura, kawiarni, pracowni czy domu. W niektórych modelach zastosowano znaczenie.

Modele z ruchomymi elementami precyzyjnie odwzorowują zasady działania mechaniki urządzenia, pracy silników i maszyn. Dlatego te zestawy konstrukcyjne mogą być interesujące dla osób zajmujących się modelowaniem, inżynierią mechaniczną i fizyką. Sprawność mechanizmów zależy od dokładności montażu oraz staranności i precyzji dopasowania elementów. Dlatego taki zestaw konstrukcyjny rozwija umiejętności i staranność.

Jak można się domyślić, mechaniczne puzzle 3D mogą być ekscytującą zabawką dla dzieci, a także rozrywką dla dorosłych, a proces składania puzzli może zająć całą rodzinę na kilka godzin.

Możesz także spróbować ulepszyć swój model według własnego gustu. Możesz to zrobić przy pomocy kolorowej farby. Kolorowy model może stać się bardziej realistyczny i jasny. Najprościej jest pomalować kompletny gotowy model. Jednak większość modeli ma wiele małych części i różne otwory, mechanizmy i inne trudno dostępne miejsca, które mogą sprawić, że wynik będzie wyglądał mniej schludnie i ładnie niż oczekiwano. Dlatego najlepszym wyjściem jest pomalowanie puzzli, gdy jest jeszcze rozmontowana. Powinieneś zbadać elementy układanki, a następnie pomalować i wysuszyć każdy z detali w potrzebnych kolorach.

Korzyści

Proces składania puzzli sprzyja rozwojowi uważności i wytrwałości, a także pozytywnie wpływa na stan emocjonalny. Ekscytujące i niespieszne zajęcia pobudzają mózg. Zmęczonym pracą układanie puzzli 3D pomaga mózgowi zrelaksować się i przywrócić równowagę w stanie psychoemocjonalnym.

Poza tym praca z małymi elementami i potrzeba ich precyzyjnego montażu rozwija zdolności motoryczne rąk, wyobraźnię, pamięć, zdolności umysłowe. Pozytywny wpływ ruchów manualnych na rozwój ludzkiego mózgu był znany już w II wieku pne w Chinach.

Światowej sławy filozof Immanuel Kant stwierdził, że „ręka jest widoczną częścią mózgu”. Współczesne badania potwierdziły związek między ręką a rozwojem mózgu.

Puzzle z powodzeniem pełnią funkcję rozwojową człowieka. Fizjolodzy twierdzą, że między półkulami mózgowymi a zakończeniem nerwu czuciowego znajdującego się w dłoniach i punktach dotykowych istnieje bezpośredni kontakt. Aktywność mięśni dłoni poprawia pracę ośrodkowego układu nerwowego. W ten sposób ewolucja dziecka jest wspomagana przez efekt impulsów kinetycznych palców. Dzieci z wysokim poziomem rozwoju umiejętności motorycznych mają dobre umiejętności logicznego rozumowania, wysoko rozwiniętą pamięć, uważność i spójną mowę. Psychologowie zauważają, że zdolności umysłowe dziecka zaczynają się kształtować bardzo wcześnie, a postęp ten zależy od rozszerzenia aktywności dziecka, w tym ogólnej aktywności fizycznej. Rozwój rąk jest ściśle powiązany z rozwojem mowy i myślenia.

Należy również pamiętać, że rozsądne działania modelarskie mają pozytywny wpływ na wzrok w przeciwieństwie do urządzeń elektronicznych i gier wideo.

Problemy ekologiczne

Elementy do modeli 3D produkowane są z ekologicznie czystego materiału – wysokiej jakości drewna pochodzącego z regionu Karpat w Europie Wschodniej.

Do układania puzzli nie używa się klejów ani innych chemicznie aktywnych materiałów.

Po użyciu zestaw konstrukcyjny można poddać recyklingowi. Jest przyjazny dla środowiska i nie ma niebezpiecznego wpływu na środowisko.

Jak być może zrozumiałeś, hobby polegające na modelowaniu puzzli typu „zrób to sam” ma wiele zalet. Taki proces będzie jednocześnie ekscytujący i przydatny. Oczywiste jest, że takie Mechaniczne Puzzle 3D będą znakomitym osobliwym prezentem dla każdego dziecka, a także dla osoby dorosłej, która ma już wszystko, czego potrzebuje.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *