ArtykułyPorady

Jak wybrać kasę fiskalną?

W obecnych warunkach prawnych ogromna ilość przedsiębiorców jest zobowiązana do posiadania kasy fiskalnej. Urządzenie to jest wykorzystywane do ewidencjonowania wszystkich sprzedanych towarów oraz usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz na rzecz tzw. rolników ryczałtowych. W związku z tym pojawia się pytanie, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kasę.

Wybór odpowiedniej kasy

Współcześnie w Internecie odnaleźć można ogromną ilość poradników dotyczących zakupu różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku urządzeń, bez których prowadzenie działalności gospodarczej nie byłoby możliwe. W związku z tym powstał poniższy wpis, którego celem jest przybliżenie początkującym przedsiębiorcom kwestii, na które należy zwrócić uwagę, kupując nową kasę fiskalną dla swojej działalności.

Odpowiednio duża baza towarowa

Jedną z najistotniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić szczególną uwagę dobierając kasę fiskalną, jest obsługiwana przez urządzenie baza towarowa. Wszystkie spośród sprzedawanych kas fiskalnych posiadają odgórnie określoną liczbę towarów i usług, które mogą zostać w nich zaprogramowane. Fachowo limit ten znany jest jako tzw. PLU (ang. Price look up unit). Dlaczego jest to tak ważne?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że baza PLU obejmuje wszystkie towary i usługi, które będą świadczone w przedsiębiorstwach. W przypadku najmniej wydajnych kas ma się do czynienia z urządzeniami, które pozwalają na zaprogramowanie maksymalnie do 1000 różnych usług lub towarów. Chociaż wielu przedsiębiorcom początkowo może wydawać się to w pełni wystarczająca liczba, to wraz z rozwojem firmy sytuacja może się odmienić.

Dotyczyć to może nawet działalności gospodarczych których funkcjonowanie teoretycznie ogranicza się do stosunkowo niewielkiej ilości usług, czy też towarów. Doskonałym przykładem może być salon kosmetyczny. Chociaż początkowo może się wydawać, że łącznie 1000 produktów oraz usług jest w pełnili wystarczająca, to wraz z rozwojem firmy będzie dochodziło do poszerzania oferowanych usług oraz towarów.

Przykładowo gabinety kosmetyczne może zająć się m.in. dystrybucją kosmetyków, czy też prowadzeniem różnego rodzaju dodatkowych usług w postaci m.in. obsługi fryzjerskiej. W praktyce oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, powinien postawić na kasę fiskalną, której baza towarowa jest wyższa co najmniej o 40% od początkowych założeń. O czym jeszcze warto pamiętać?

Mobilna kasa fiskalna

Kolejna kwestia, na którą warto się zastanowić, jest nabycie mobilnej kasy fiskalnej. O ile w większości przypadków tradycyjne kasy podłączane do prądu w pełni spełniają oczekiwania, to sytuacja zacznie się zmieniać, gdy przedsiębiorstwo zacznie świadczyć usługi poza siedzibą. Wbrew pozorom może to dotyczyć znacznie większej ilości działalności niż początkowo się wydaje. Doskonałym przykładem może być wcześniej wspomniany gabinet kosmetyczny. Znacznie atrakcyjniejszym z punktu widzenia klienta rozwiązaniem jest możliwość przyjazdu kosmetyczki do klienta.

Funkcje dodatkowe

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać kupując kasy fiskalne są różnego rodzaju dodatkowe funkcje. O ile początkowo może się wydawać, że są one zbędne, to sytuacja może bardzo szybko się odmienić. Jedną z funkcji, którą powinna posiadać każda kasa fiskalna jestem możliwość płatności kartą. Chociaż może się to wydawać zaskakujące to obecnie nie wszystkie kasy są homologowane z obsługą terminala płatniczego. Inne ważne funkcje to m.in. możliwości dołączenia dodatkowych urządzeń około kasowych w postaci m.in. szuflady kasowej, czy też czytnika kodów kreskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *