ArtykułyPoradySzkolenia

Patent motorowodny – czyli licencja na motorówkę

W Polsce od paru lat coraz więcej mężczyzn a nawet kobiet decyduje się na wyrobienie patentu na sternika motorowodnego. Za tendencją może iść fakt iż Polacy to coraz bardziej zamożny naród, który stać na charter lub zakup własnej łodzi motorowej . Za wzrostem może również stać coraz lepsza infrastruktura, która zaprasza miłośników szaleństwa na wodzie i to nawet tych ceniących sobie spokój na łodziach żaglowych. Bez względu na to czy jesteśmy na Mazurach, Zatoce Gdańskiej czy na Zalewie Szczecińskim, możemy liczyć że oprócz frajdy jaka czeka nas na jachcie motorowym możemy bezpiecznie zatankować lub przybyć do nabrzeża takiego jak keja. Patent motorowodny upoważnia do poruszania się po wodach śródlądowych oraz morskich do 2 mil morskich od brzegu.

W Polsce ten patent w zupełności wystarcza na wyżej wymienione akweny gdyż możemy na nich pływać motorówką nieprzekraczającą 12 metrów na zwykłym patencie motorowodnym ( a nie patencie sternika morskiego). Zarówno zalew Szczeciński jak i zatoka Gdańska są zaliczane do wewnętrznych wód morskich a nie samego morza. W przypadku mazur to obecnie raj sportów motorowodnych dlatego patent w przypadku kiedy jeździmy często na mazury to mus! Sam kurs sternika motorowodnego można zrobić już podczas jednego weekendu a w niektórych przypadkach nawet jednego dnia. Na kursie praktycznym oprócz samych manewrów łodzią motorową, uczymy się przede wszystkim jak udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na wodzie. Jeżeli chodzi o teorię to dobrze jest troszkę wiedzy posiąść po ówczesnym uzyskaniu materiałów od instruktora gdyż w przypadku dużej grupy nie będziemy w stanie przyswoić na raz tak dużej wiedzy.

 

Kurs teoretyczny zazwyczaj jest zakończony egzaminem który składa się z parunastu pytań związanych z ruchem na wodzie, pierwszą pomocą oraz budową łodzi. Koszty kursu oscylują z granicach 500zł dlatego łącznie z opłatą za egzamin powinniśmy zmieścić się w 750zł. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy dokument uprawniający nas do uzyskania licencji czyli patentu w postaci plastiku takiego jak dowód osobisty. Aby go otrzymać należy wysłać odpowiednie dokumenty oraz zdjęcie do Polskiego związku motorowodnego, który odpowiada w Polsce za bezpośrednie wydawanie dokumentów. Opłata za wydanie dokumentu to koszt około 50zł. Po otrzymaniu „plastiku” możemy pełnoprawnie zapewniać rozrywkę sobie i naszym bliskim, pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa gdyż jest to tak jak przy jeździe samochodem – pojazd który ma moc.

Felgi | Nakrętki | Dystanse

Wysokojakościowe felgi, nakrętki oraz dystanse firmy Felgi JR Wheels (Japan Racing) to idealna propozycja dla prawdziwych fanów motoryzacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *