ArtykułyPorady

Wykwity, plamy z oleju i mech? Mycie kostki brukowej nigdy nie było prostsze!

Kostka brukowa jest nieustannie narażona na działanie czynników zewnętrznych. W wyniku nieprawidłowego użytkowania lub niekorzystnych warunków atmosferycznych po prostu niszczeje. Pojawiają się na niej wykwity, plamy z oleju i mech. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy proste sposoby mycia kostki brukowej.

Jak wygląda mycie kostki brukowej w przypadku wykwitów?

Wykwity na kostce brukowej pojawiają się głównie wtedy, kiedy kostka jest nowa. Jest to zjawisko o charakterze przejściowym. Po prostu ujawnia się efekt działania związków wapnia, które są składnikiem cementu. To właśnie z niego wytwarza się kostki brukowe. Wspomniane związki rozpuszczają się w wodzie i odparowują, a w wyniku tego zjawiska na kostce powstaje biały osad (sole wapnia). Trudno go usunąć, jednak zwykle wykwity znikają po 24-36 miesiącach od położenia kostki.

Nie musisz czekać, aż biały osad na kostce brukowej zniknie, sam także możesz się go pozbyć. W tym celu warto wykorzystać mycie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej. Staraj się nie używać silnych detergentów, zwłaszcza na bazie kwaśnych związków organicznych. Mogłyby spowodować skorodowanie powierzchni.

Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?

Mech i chwasty należą do tego rodzaju zabrudzeń, których usuwanie wymaga systematyczności. Niestety, bardzo psują estetykę kostki brukowej. Dodatkowo sprawiają, że staje się ona dość śliska, zwłaszcza w czasie deszczu. Chwasty pojawiają się praktycznie niezależnie od warunków pogodowych. Natomiast mech lubi miejsca zawilgocone i zacienione. Czasami jest on wynikiem nieprawidłowego przygotowania podłoża pod kostkę brukową (brak spadku, który umożliwiałby spływanie wody). Mech i chwasty możesz usunąć dwoma sposobami.

Ręczne usuwanie mchu i chwastów

Chwasty i mech możesz usunąć ręcznie, jednak wiedz o tym, że jest to dość żmudne zadanie. Wiele narzędzi, które Ci w nim pomogą, znajdziesz w sklepach budowlanych. Przyda Ci się również twarda szczotka do czyszczenia szczelin.

Wiedz o tym, że jeśli nie usuniesz mchu i chwastów z korzeniami, niechciana roślinność szybko odrośnie.

Uważaj, aby nie uszkodzić struktury kostki brukowej. Łatwo bowiem o różnego rodzaju pęknięcia i mikroszczeliny. Ostre narzędzia mogą porysować podłoże, osłabiając warstwę licową. A to zmniejsza odporność kostki brukowej na czynniki atmosferyczne.

Środki chemiczne

Kolejną metodą usuwania mchu i chwastów z kostki brukowej jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Mają one właściwości biobójcze. Po prostu spryskujesz nimi powierzchnię, którą porasta zieleń. Skuteczność takich działań jest naprawdę ogromna, ale są także i minusy. Przede wszystkim detergenty nie są obojętne dla gleby i dla środowiska. Najlepiej nakładać je w dniu suchym i bezwietrznym. Deszcz może zniweczyć Twoje wysiłki.

Pamiętaj również o tym, aby zbyt wcześnie nie zmywać środków chemicznych. Powinieneś to zrobić dopiero po kilku dniach (za pomocą szczotki lub wody).

Jak umyć kostkę brukową z oleju silnikowego i tłuszczu?

Plamy z oleju silnikowego lub tłuszczu bardzo trudno usunąć. Z kostki zaimpregnowanej „schodzą” one dość łatwo, natomiast mycie kostki niezaimpregnowanej to cały proces (tłuszcz wnika głęboko w jej strukturę). Musisz wiedzieć, że jeśli nie zaczniesz działać natychmiast, kiedy zauważysz plamę, nawet zaimpregnowana powierzchnia może wiele stracić ze swojego uroku.

Świeżą plamę posyp piaskiem. Wchłonie on tłuszcz i sprawi, że nie będzie przenikał w głąb kostki. Potem spłucz zabrudzone miejsce wodą z płynem do czyszczenia naczyń.

Jeśli i to nie przyniesie spodziewanego rezultatu, sięgnij po preparaty chemiczne. Jednak zanim je zastosujesz, wykonaj próbę na małym fragmencie kostki.

Plamy z farby, cementu i tynku usuniesz wodą pod ciśnieniem lub za pomocą piaskowania (kiedy są wyjątkowo uporczywe).

Gdy nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie myć kostkę brukową, poszukaj fachowej ekipy. Profesjonaliści mają odpowiedni sprzęt i wiedzę, więc masz gwarancję, że doczyszczą Twoją kostkę, nie powodując jej uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *