ArtykułyPorady

Holowanie auta na linie – co warto wiedzieć?

Piękny, słoneczny poranek, zielone drzewa otulają krajobraz wokół bloków, z oddali słychać nieśmiały śpiew ptaków. To wszystko sprawia, że czujesz się wyśmienicie. Wszystko przemawia za tym, że ten dzień będzie fantastyczny. Niestety, do czasu. Planujesz przed pracą zrobić zakupy, w związku z czym wsiadasz do swojego samochodu i próbujesz go odpalić. Pierwszy i drugi raz okazują się niewypałem. Próbujesz więc podjąć kolejną próbę, jednak i ona nie przynosi zamierzonego efektu. Takie nieprzewidziane sytuacje nie są niczym nadzwyczajnym i mogą zdarzyć się każdemu. Dodatkowo, gdy w pobliżu nie ma nikogo znajomego, wiesz, że z pewnością przyda się autopomoc.

Gdy samochód odmówi posłuszeństwa

Sytuacje losowe, jak sama nazwa wskazuje, zdarzają się nieoczekiwanie. Awaria samochodu to jeden z tych przykrych momentów, kiedy bez pomocy fachowców raczej się nie obędzie. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z pomocy kogoś bliskiego, czy usług firmy zewnętrznej, warto wcześniej wiedzieć, jak zareagować i zachować się w danym momencie. Pomoc drogowa szczecin wydaje się najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku. Dzięki takiej decyzji otrzymamy wsparcie przeszkolonych osób i będziemy pewni, że uzyskamy niezbędną pomoc. Niezależnie od opcji z jakiej skorzystamy, warto już wcześniej wiedzieć z czym wiąże się autoholowanie, aby nie dać się zaskoczyć.

Alternatywa w przypadku awarii

Dość często stosowaną praktyką w przypadku awarii mechanicznych pojazdów jest holowanie aut na linie. Metoda jest możliwa do zastosowania w przypadku, gdy usterka nie dotyczy części, które całkowicie wykluczają jej zastosowanie np. całkowicie uszkodzony układ hamulcowy. Dyskwalifikacja do holowania następuje również w przypadku awarii elektryki dotyczącej świateł mijania, co zostanie poruszone w dalszej części artykułu. Warto zauważyć, że czynników, które zabraniają skorzystanie z takiej metody jest zdecydowanie więcej. Jeśli chcemy się upewnić, czy aby na pewno nasz pojazd kwalifikuje się do holowania, warto otworzyć Kodeks Drogowy i zapoznać się z występującymi tam ograniczeniami odnośnie tej metody transportu. Niemniej jednak stosowanie się do wytycznych sprawia, że holowanie jest stosunkowo łatwe i bezpieczne.

Ograniczenia i wymagania podczas holowania

Jak już wspomniano, przed przystąpieniem do czynności holowania auta na linie warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa. Przede wszystkim należy wiedzieć, że za wszelkie wynikłe szkody w trakcie holowania odpowiada osoba holująca. W przypadku jakiegokolwiek incydentu to właśnie jego OC zostanie obciążone z tytułu ewentualnych szkód. Ponadto, podczas holowania należy zachować odpowiednią prędkość, która w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a poza nim nie może być wyższa niż 60 km/h. Należy również zauważyć, że pojazd holowany powinien być odpowiednio oznaczony np. poprzez umieszczenie trójkąta ostrzegawczego na jego tylnej szybie. Kierowca samochodu holowanego ma również obowiązek włączenia świateł mijania.

Ciekawe może być również to, że częściowo uszkodzony układ hamulcowy nie dyskwalifikuje pojazdu do holowania. W przypadku, gdy awarii uległ jeden typ hamulców dopuszczalne jest holowanie na sztywnej linie.

https://www.auto-pomoc24.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *