Przedsiębiorcy to ci, którzy podejmują ryzyko, podejmują decyzje i zapewniają zasoby potrzebne do przekształcenia pomysłów w czyn.

To przedsiębiorcy przekształcają pomysły w działania, zapewniają – i podejmują – ryzyko, zatrudniają pracowników i inwestują swoje pieniądze.

To oni są siłą napędową gospodarki. To oni napędzają innowacje, wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. To oni rozpowszechniają najlepsze praktyki w różnych branżach i krajach. Należą również do najbardziej kreatywnych osób w naszym społeczeństwie: nieustannie poszukują nowych sposobów robienia rzeczy lepiej lub inaczej niż dotychczas, ponieważ dzięki temu są bardziej konkurencyjni na globalnych rynkach, na których panuje ostra konkurencja.

Dlaczego przedsiębiorcy zakładają firmy?

  • Przedsiębiorcy zakładają firmy z wielu różnych powodów. Niektóre z tych powodów to stworzenie produktu, rozwiązanie problemu lub zarobienie pieniędzy. Wierzą w pomysł i mają do niego pasję. Chcą też wywierać wpływ na społeczeństwo i świat w ogóle.

  • Przedsiębiorcy zakładają firmy także dlatego, że znudził im się dotychczasowy tryb życia i chcą spróbować czegoś nowego. Może ich również motywować pomysł zbudowania czegoś od podstaw, co będzie trwać wiecznie, zamiast po prostu tworzyć coś tymczasowego, takiego jak praca lub usługa.

  • Przedsiębiorcy zakładają firmy, ponieważ oczekują popytu ze strony klientów, którzy kupią ich produkt lub usługę po cenie, która pozwoli im na osiągnięcie zysku, a także zapewni możliwości rentownego wzrostu. Jeśli nie ma wystarczającej liczby klientów, którzy chcą – lub mogą – kupować produkty/usługi, wówczas firmy rozpoczynające działalność nie będą istnieć w wystarczającej liczbie, aby zatrudnić każdego, kto chce pracować; to tworzy problemy z bezrobociem.

 

 

Ludzie = Firmy = Gospodarka

Łatwo zapomnieć, że firmy tworzą ludzie. A jeszcze łatwiej zapomnieć, że firmy są motorem rozwoju gospodarczego. Ale to prawda: Firmy tworzą miejsca pracy i generują bogactwo, które następnie generuje kolejne firmy, i tak dalej.

Przedsiębiorcy nie są abstrakcyjnymi bytami; są prawdziwymi istotami ludzkimi, którzy zakładają firmy, tworzące miejsca pracy dla innych. Kiedy więc patrzysz na firmę jako na abstrakcyjny byt, lub co gorsza jako na „wielką firmę wykorzystującą zwykłych ludzi” lub cokolwiek innego w tym stylu, nie dostrzegasz czegoś ważnego w funkcjonowaniu gospodarki.

Firmy mogą być złymi aktorami w społeczeństwie – trucicielami, wyzyskującymi pracodawcami – ale te firmy nie powstają z niczego: są zakładane przez przedsiębiorców, którzy mają dobre intencje, ale po drodze podejmują złe decyzje.

Podsumowanie:

Potrzebujemy więcej przedsiębiorców i firm i aby były one silniejsze. Potrzebujemy ich pracowników, aby przekuwały pomysły w działania, podejmowały – i podejmują – ryzyko, zatrudniały pracowników i inwestowali swoje pieniądze. Potrzebujemy ich, aby napędzały innowacje i wzrost; potrzebujemy ich, aby rozpowszechniały najlepsze praktyki; potrzebujemy ich, aby wspierały konkurencję na rynkach światowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *