W dużych przedsiębiorstwach  zwierzchnicy zwykle nastawiają się na wynajem firmy szkoleniowej prowadzącej zajęcia z języka angielskiego na różnych poziomach w siedzibach zleceniodawcy. Czy jest to dobry pomysł, aby wszystkich zmobilizować do nauki języka?

pracoholikSwego czasu pracownicy euforycznie podchodzili do wiadomości, że w firmie będą organizowane zajęcia językowe dla wszystkich zainteresowanych i to za darmo. Z czasem jednak euforia zaczęła się zmieniać z znużenie, a wręcz irytację. Co poszło nie tak?

Niestety nie wszyscy lubią się uczyć pod dyktando zwierzchnika, dlatego też mimo uczęszczania na zajęcia nie wykazywali zaangażowania w tok lekcji. Taka nauka powoduje, że o efektach nie może być mowy. Pracodawca oczywiście nie ma prawa przymuszać kogoś do nauki, jednak może dać wyraźnie do zrozumienia, że bez odpowiednich kwalifikacji zredukuje etat.

Obecnie pracodawcy zatrudniając już w szeregi firmy poszukują osób, które posiadają przynajmniej dobrą znajomość angielskiego, ale oczekują, że ta powiększy się o branżowe słownictwo w toku zatrudnienia. Darmowe zajęcia są do tego doskonałą okazją i nie ma co kręcić nosem, że lekcje odbywają się bądź to o 6 rano bądź po pracy, bo jest to dla nas szansa – szansa na znacznie lepsze kwalifikacje.

Najlepiej jest wówczas, gdy pracownicy są podzieleni na stopnie umiejętności, a po każdych 10 miesiącach nauki przystępują do testu kwalifikacyjnego. To najlepsze rozwiązanie, aby uzyskać informację, czy kursant uczciwie podchodził do zajęć. Po dwóch miesiącach odpoczynku nauczyciel decyduje o tym, że dana osoba może przejść do grupy znacznie bardziej zaawansowanej, czy też musi pozostać w tej samej. Nie chodzi tu rzecz jasna, aby kogoś poniżać, bo na takich zajęciach licz się również zaangażowanie, a nie tylko pilna nauka słówek, chodzi o to, aby pracownicy zdawali sobie sprawę z tego, jak wiele mogli nauczyć się w ciągu 10 miesięcy, a ile udało im się zrobić. Potem każdy już indywidualnie może i powinien przeanalizować swoją postawę i włożoną pracę w naukę.

Wiele firm szkoleniowych prowadzących kursy językowe dla firm znajduje się w katalogu Szkolenia24h.pl.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *