Nauczyciele czy chcą czy nie chcą muszą się dokształcać – ten, kto myśli, że to zawód dla leniwych bardzo się myli. Obecnie, aby utrzymać się w zawodzie nauczyciela trzeba nastawić się na stałe douczanie przy stosunkowo niewielkim wynagrodzeniu za pracę. Nie dziwi więc fakt, że jest to nadal zawód sfeminizowany.
Nauczyciele w dzisiejszych czasach nie mają łatwego życia. Stale są poddawani ocenie i krytyce, a do tego są obserwowani przez dyrekcję, przez innych nauczycieli, przez dzieci i przez rodziców. Wysoki poziom stresu towarzyszy im praktycznie każdego dnia pracy, a do tego muszą jeszcze dokształcać się w systemie weekendowym i przygotowywać do kolejnych awansów zawodowych. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać to, że jest to dość specyficzne środowisko, które wciąż rywalizuje między sobą o „uznanie dyrektora”, dlatego skłonne jest do wykonywania wielu dodatkowych zleceń wykraczających już poza ich obowiązki nauczycielskie. To środowisko musi także bardzo pilnować swoich etatów, bo wciąż mamy niż demograficzny, a więc tak zwane urlopy na podratowanie zdrowia raczej nie są wykorzystywane “od tak”.
Nauczyciele muszą szukać dla siebie wciąż nowych możliwości rozwojowych, dlatego ciekawe szkolenia są stale poszukiwane, a dotyczą one takich zagadnień, jak chociażby: praca z trudnym uczniem. A trzeba wiedzieć, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo dzieci ma bardzo indywidualne problemy z nauczaniem, od dysleksji, wad wymowy poprzez ADHD czy autyzm, aż po wady rozwojowe powodujące różnego rodzaju niepełnosprawność.
Inne szkolenia dotyczą tematyki związanej z ochroną danych osobowych czy poufności informacji. Dalej znajdują się szkolenia z emisji głosu, wystąpień publicznych czy też z pierwszej pomocy. Nie brakuje również zainteresowanych szkoleniami z animacji czasu wolnego, kursami tańca, kursami języków obcych czy warsztatami plastycznymi i muzycznymi. Wśród kursów są również te dla kadr zarządzających szkołami, następnie kursy dotyczące awansu nauczycielskiego czy rozliczenia etatów.
To środowisko naprawdę stale się szkoli, a przecież trzeba do tego wszystkiego dodać studia podyplomowe odbywające się w systemie zaocznym. Czasu wolnego na nicnierobienia, jak widać nauczyciele nie mają zbyt wiele.
Każdy nauczyciel ma obowiązek monitorować również Biuletyn Informacji Publicznej w zakresie edukacji.
A jeszcze jakie szkolenia dla nauczycieli warto zrobić?
ADHD w szkole – metody postępowania
Analiza i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych i ich wykorzystanie w doskonaleniu poziomu jakości pracy szkoły
Arteterapia w pracy nauczyciela
Kurs języka migowego
Edukacja medialna
Efektywna komunikacja w szkole
Gdy Twój uczeń ma cukrzycę
Jak radzić sobie z uczniem sprawiającym problemy wychowawcze
Komunikacja z rodzicem. Jak rozmawiać aby uzyskać porozumienie.
Konflikt w szkole, rodzaje, przyczyny, przeciwdziałanie
Kształtowanie zachowań asertywnych
Jak rozpocząć współpracę z mediami?
Ofiara, sprawca, świadek przemocy w szkole. Psychologiczne skutki bycia ofiarą.
Praca z uczniem zdolnym
Prawo w pracy nauczyciela
Profilaktyka przemocy w szkole
Rozwijanie poczucia własnej wartości u dzieci
Skuteczna organizacja i realizacja pomocy psychologiczno
Sztuka motywowania uczniów – narzędzia i metody
Techniki szybkiego czytania
Terapia dziecka autystycznego w domu i w szkole
Twój czas w Twoich rękach. Efektywne zarządzanie czasem.
Uczeń z dysleksją
Wprowadzenie do glottodydaktyki
Wypalenie zawodowe – czyli jak nie utracić motywacji do pracy.
Te i inne szkolenia dostępne są pod tym linkiem.
M-S-M
Polecamy również ciekawy artykuł “Czy po pedagogice nie ma żadnych szans na pracę?”