FirmyInformacje

Kasy fiskalne w walce z szarą strefą

Państwo Polskie zaczyna się interesować systemem węgierskim, który mógłby zwiększyć dochody budżetu państwa nawet o 6 miliardów rocznie.

Wobec tego, bardzo wiele przesłanek wskazuje, że już w przyszłym roku może zostać wdrożony specjalny system kas fiskalnych online. Rząd pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu będzie możliwe bezpośrednie przesyłanie danych z takich urządzeń do fiskusa. Taki system przyczyni się również do uszczelnienia krajowego systemu podatkowego. To bardzo ważne, gdyż szara strefa w Polsce osiągnęła bardzo wysoki poziom.

POS

Luka podatkowa w naszym kraju sprawia, że plasujemy się wśród tych krajów Unii Europejskiej, które najmniej poradnie radzą sobie z tą kwestią. Wobec tego, podjęcie zdecydowanych kroków w celu usprawnienia systemu podatkowego, jest wręcz konieczne. Rozwiązań jest wiele i za przykład można wziąć chociażby Chorwację, która kasy fiskalne zamieniła na aplikację, jaką można zainstalować praktycznie na każdym urządzeniu mobilnym i nie tylko. Eksperci są podzieleni co do wprowadzenia takiego systemu w Polsce, gdyż uważają je za bardzo niebezpieczne. W konsekwencji mogłoby nastąpić nawet załamanie całego systemu fiskalnego, co z kolei zakończyłoby się istną tragedią gospodarczą.

Jedno jest pewne – zmiany są nieuniknione i nastąpią. Nowe rozwiązania są przygotowywane przez resort rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów. Tworzony system ma się wyróżniać przede wszystkim centralizacją danych, szczelnością, funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia spędza sen z powiek osobom pracującym nad projektem, gdyż jest ona niesłychanie ważna. W dzisiejszym cyfrowym świecie bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne, zaś jego zaniedbanie może doprowadzić do sytuacji wręcz tragicznych w swoich skutkach.

Wspomniany na początku model węgierski jest odpowiedzią tego narodu na problem, z którym borykali się przez 10 lat. Węgrzy nie posiadali odpowiedniej kontroli obrotu w kraju, zaś ich deficyt budżetowy urastał wprost proporcjonalnie do rozmiarów luki podatkowej. Budapeszt musiał podjąć jakieś kroki w tej sprawie i poszukać solidnych rozwiązań. Właśnie wtedy opracowano system kas online, który okazał się świetnym pomysłem na zażegnanie problemu. Miejmy nadzieję, że i Polska na wzór Węgier poradzi sobie z problemem, przez który z budżetu państwa ucieka ogromna ilość pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *