Informacje

Chcesz zostać programistą? Rząd da ci pożyczkę na szkolenie

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt skierowany do osób, które chciałyby spróbować swoich sił w zawodzie programisty. Polega on na udzieleniu nieoprocentowanej pożyczki na szkolenie bądź studia programistyczne.

Projekt ma zapewnić dopływ wykwalifikowanych programistów do branży IT. Według danych, rynek potrzebuje nawet 50 tysięcy specjalistów. O nieoprocentowaną pożyczkę mogą starać się nawet te osoby, które nie mają w wykształcenia ani doświadczenia w temacie programowania. Z funduszy Programu Wiedza Edukacja Rozwój można sfinansować kurs programowania, studia podyplomowe z zakresu programowania, czy nawet wzmocnić kompetencje kluczowe (na przykład szkolenie z języka angielskiego, praca w grupie). Organizator kształcenia ma za zadanie pomóc uczestnikom projektu znaleźć zatrudnienie lub zleceniodawcę z branży IT. Budżet konkursu to 15 mln zł.

Do skorzystania z pożyczki ma zachęcić przede wszystkim perspektywa dobrych zarobków i licznych miejsc pracy. Dobry programista może zarobić nawet kilka tysięcy złotych bez konieczności wyjeżdżania do dużego miasta.

Wszystko to brzmi bardzo interesująco, ale trzeba mieć na uwadze, że zawód programisty wymaga odpowiednich predyspozycji. Zarówno znajomości obsługi komputera i języków programowania, ale i analitycznego myślenia, kojarzenia faktów, samodzielnego rozwiązywania problemów, kreatywności. No i najważniejsze – programiści często powtarzają, że bez pasji szybko można się wypalić. Szczególnie, że w tej profesji trzeba cały czas na bieżąco podnosić wiedzę, interesować się nowinkami z branży.

Nabór wniosków o udzielnie nieoprocentowanej pożyczki potrwa od 15 września 2017 roku do 15 października 2017 roku. Będzie on prowadzony elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych (SOWA).

Szukasz porad, ciekawostek z różnych branż? – Odwiedź blog www.poradniki24h.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *