ArtykułyInformacjePorady

Złote zasady motywowania – jak motywować i budować morale zespołu?

Obecność firmy na rynku zakłada osiąganie przez nią zysków. Jej funkcjonowanie można porównać do okrętu, którym steruje właściciel, potrzebujący dobrej załogi, by bezpiecznie dopłynąć do portu. Aby pracownicy dbali o interesy firmy i chcieli dać z siebie wszystko, muszą mieć odpowiednią motywację.

Żeby firma osiągała coraz lepsze wyniki, wszelkie negatywne formy motywacji jak zastraszanie, muszą iść w odstawkę. Trzeba się skupić na wzmocnieniach pozytywnych, kierując się przy tym złotymi zasadami motywowania. Co się do nich zalicza?

 

System motywacyjny musi być przemyślany!

Wbrew pozorom motywacja może przynieść skutek odwrotny. Jeśli system motywacyjny nie jest sprawiedliwy ani dopasowany do potrzeb konkretnej firmy i zatrudnionych w niej osób, nie będzie funkcjonował prawidłowo. Motywowania trzeba się nauczyć. Działania nie mogą mieć przypadkowego charakteru. Musi to być przemyślane. By uzyskać pożądane efekty należy postępować według poniższych zasad. To podpowiedź dla pracodawcy, który chce dbać o motywację pracowników, a tym samym rozwój swojej firmy. Złote zasady motywowania

Nagradzanie pracowników powinno być dopasowane do każdego z nich. Kierownik musi pamiętać, że motywatory mogą być tu bardzo zróżnicowane. Aby możliwe było ich dobranie do danej osoby, trzeba poznać swoją załogę i jej potrzeby. Następną kwestią są stawiane coraz to nowe cele. Nie mogą one być zbyt trudne do osiągnięcia, bo porażka będzie zniechęcać do dalszych starań. Jednak nie wolno też przesadzać w drugą stronę – zbyt łatwo osiągalne cele, nie stanowią wyzwania. Osiągnięcie każdego celu jest doskonałą okazją do świętowania. Mówiąc o celach firmy, dobrze wspomnieć o tym, jakie korzyści czerpią z tego tytułu pracownicy. Jeśli będą się identyfikować z wizjami i swoimi priorytetami, ich zaangażowanie będzie znacznie większe.

 

Kiedy nagradzać?

Ukończenie poszczególnych etapów jest świetną okazją do tego, żeby przełożony pokazał, że widzi wkład swojego zespołu. Warto w tym momencie podkreślić wkład poszczególnych osób, ich starania. Można rozważyć dodatkowe premie lub nagrody. Trzeba zachować ostrożność, by nie nagrodzić bezpodstawnie kogoś, kto włożył niewiele pracy w całość. To działa negatywnie na morale całego zespołu. Dlaczego się starać, skoro każdy dostanie to samo? Kierownik musi mieć szeroko otwarte oczy. Tak samo demotywująco będzie działał brak wyróżnienia dla kogoś, kto włożył w osiągnięcie celu dużo wysiłku. Nie wiedząc, jaką nagrodę wręczyć pracownikowi za jego wysiłek, można pomyśleć o tym, by przydzielać benefity internetowo. Niech pracownik wybierze nagrodę spośród wielu możliwości. Pozwala na to m.in. Nais.pl, platforma internetowa, za której pośrednictwem menedżer lub właściciel firmy może udostępnić swoim pracownikom pewną kwotę, którą będzie można wydać w różnych miejscach i na wiele sposobów.

 

One thought on “Złote zasady motywowania – jak motywować i budować morale zespołu?

  • dobrze zmotywowani pracownicy to efektywny zespoł

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *