Rozwój osobisty obejmuje nasz rozwój we wszystkich aspektach życia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Rozwój osobisty ma zwiększyć Twoją osobowość. Wszyscy rodzimy się z pewnymi cechami, które czynią nas wyjątkowymi, a inne, których nam brakuje, mogą być rozwijane przez pewien czas, ewoluując w ten sposób, aby osiągnąć sukces osobiście i zawodowo.

Jedną z najważniejszych rzeczy w podróży do samorozwoju jest zrównoważony rozwój. Jeśli spróbujesz zrobić zbyt wiele na raz, prawdopodobnie doświadczysz wypalenia. Wówczas całkowicie przestaniesz czynić postępy.

Jednym z obszarów, w którym zawsze chcesz poczynić postępy, są relacje z innymi. Możesz być kuszony do zamiatania zmian w życiu, aby poprawić i nadać priorytet swoim relacjom. Zamiast tego zobowiąż się do jednego prostego, ale znaczącego działania, które będziesz podejmował każdego miesiąca.

Na przykład, możesz wysyłać cotygodniowe wiadomości e-mail do przyjaciół lub członków rodziny, z którymi nie kontaktujesz się tak często, jak powinieneś. Możesz również uczynić priorytetem spotkanie z podwładnymi raz w tygodniu w celu omówienia ich postępów i celów zawodowych.

Wybierz pojedynczy problem mający wpływ na Twoją społeczność, dowiedz się o nim i udziel pomocy

Jeśli chodzi o kwestie społeczne, to kuszące jest, aby je całkowicie zignorować, lub po prostu przekazać trochę pieniędzy na jakiś cel i nie robić nic więcej. Gdyby jednak ktokolwiek kiedykolwiek tylko tyle robił, w żadnej sprawie nie nastąpiłby żaden postęp.

Czytaj też na temat rozwoju osobistego – http://www.organizatorzyimprez.pl/artykul,1185,rozwoj-osobisty.html

Jedną z rzeczy, którą można zrobić, aby stać się lepiej wykształconym, lepiej poinformowanym obywatelem, który wnosi prawdziwy wkład, jest znalezienie problemu, który jest dla Ciebie lokalny, i dowiedzieć się, jak można podjąć działania, aby pomóc. Poznasz innych ludzi w Twojej społeczności, którzy są świadomi obywatelskości i którzy troszczą się o otaczający ich świat. Jest to również doskonała okazja do poszerzenia horyzontów społecznych.

Zrób jedną rzecz co miesiąc, angażując sztukę, kulturę w swoje życie.

Jeśli jesteś osobą zajętą, tak jak większość ludzi, łatwo jest przejść przez codzienne obowiązki bez przykładania dużej wagi do roli sztuki, muzyki czy tańca w Twoim życiu. Przecież z pewnością można przeżyć bez sztuki w swoim życiu.

Jeśli jednak chcesz być osobą kulturalną, dobrze wykształconą, trudno jest to zrobić bez sztuki, która w jakiś sposób jest częścią Twojego życia. Spróbuj zobowiązać się do spędzenia wieczoru lub popołudnia w miesiącu na koncercie, na zabawie, spacerze po muzeum lub na innym rodzaju spektaklu. Pamiętaj, że ludzie, którzy nadają sztuce rolę w ich życiu są ogólnie szczęśliwsi niż ci, którzy tego nie robią.

Dbaj o swoją edukację – minimum jedną godzinę w tygodniu.

Jeśli chcesz być bardziej wykształconą osobą i powinieneś być bardziej uformowanym człowiekiem, musisz nadać priorytet nauce. Możesz zacząć po prostu dając sobie godzinę lub więcej każdego tygodnia, aby dowiedzieć się na dowolny wybrany przez siebie temat. Cokolwiek wybierzesz, może być związane z karierą zawodową, lub coś zupełnie innego.

Chodzi o to, aby utrzymać aktywny umysł i rozwinąć własne poczucie ciekawości. Im bardziej zróżnicowana jest twoja wiedza, tym lepiej będziesz rozmawiać, a to z kolei sprawi, że twoje relacje i interakcje społeczne będą lepsze.

Idealną formą zdobywania wiedzy jest czytanie książek http://www.psychoskok.pl/ – polecamy.

Twórz własny dziennik

Być świadomym swoich własnych myśli i uczuć, i mieć chęć zgłębiania ich są kluczem do utrzymania dobrego zdrowia psychicznego.

Jeśli tworzysz dziennik, możesz otrzymać wgląd w to, co Cię stresuje, co czyni, że jesteś szczęśliwy i jak inni ludzie oddziałują na Twój nastrój. Im lepiej rozumiesz swoje nastroje, wzorce zachowań i czynniki wyzwalające, tym lepiej jesteś w stanie kontrolować swoje emocje, a nawet odnosić się do trudnych ludzi.

Stwórz plan ochrony zdrowia i trzymaj się go

Jeśli nie jesteś w pełni zadowolony ze swojego zdrowia fizycznego, zacznij od stworzenia planu zdrowotnego, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Następnie, w miarę jak stajesz się bardziej sprawny, dostosuj swój plan tak, aby jeszcze bardziej poprawiał stan zdrowia.

Porady na temat zdrowia – http://www.poradniki24h.pl/temat/zdrowie/

Regularnie sprawdzaj siebie i swoje postępy

Proces samorozwoju nie jest czymś, co raz stworzysz, a potem przebiega na zawsze. W miarę jak się rozwijasz i zmieniasz, będziesz musiał dokonać zmian, tak aby Twoja osobista podróż rozwojowa toczyła się właściwą drogą.

Poznaj: Dobre porady biznesowe dla każdego

One thought on “Kilka porad dotyczących rozwoju osobistego, samorozwoju

  • rozwój to proces ciągły – o czym należy pamiętać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *