ArtykułyInformacjePorady

Spawarki i stoły spawalnicze – sprzęt niezbędny w warsztacie

Obróbka metalu to nie tylko praca nad ciężkimi konstrukcjami, ale także przedmiotami codziennego użytku. Tym, co je łączy jest proces spawania. Jednak, aby mógł przebiegać bez zakłóceń konieczne są odpowiednie narzędzia i akcesoria, czyli spawarki oraz stoły spawalnicze.

Spawarki MIG/MAG, czyli popularne migomaty

MIG/MAG to inaczej spawanie elektrodą topliwą z użyciem gazu obojętnego (MIG) lub aktywnego (MAG). Tego rodzaju spawarki nazywane są migomatami. Tylko od Ciebie zależy, czy masz zamiar spawać metodą MIG, czy MAG. Pamiętaj jednak, że każdym migomatem możesz spawać MIG oraz MAG (różnica tkwi tylko w gazie, jaki do tego zadania wybierzesz).

Wśród spawarek MIG/MAG na uwagę zasługuje migomat Magnum – urządzenie o doskonałych parametrach technicznych. Sama firma Magnum ma natomiast w swojej ofercie zarówno produkty dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Proces spawania migomatem wyróżnia to, że drut spawalniczy służy tu jako elektroda. Urządzenia MIG wyposażone są w komorę na drut i jego posuw. To Ty ustalasz prędkość, z jaką chcesz spawać. Migomatem zespawasz grube materiały nawet przy prądzie dochodzącym do 4000 amperów. Przy użyciu spawarki MIG/MAG bez problemu też wytworzysz łuk spawalniczy. Minusy? Waga urządzeń. Tylko niektóre mają kółka, inne trzeba transportować na wózkach spawalniczych.

Spawanie MMA za pomocą elektrody otulonej

Spawanie metodą MMA wykorzystuje elektrodę otuloną. Jest to metoda, która sprawdza się na wolnym powietrzu. Metale łączysz tu za pomocą elektrody. Aby proces przebiegał prawidłowo, elektroda musi mieć tę samą temperaturę topnienia, którą ma spawany metal (powinna być też do niego dostosowana).

Plusem techniki spawania MMA jest, jak już wspomniano, to, że można wykonywać pracę na zewnątrz. Nawet silny wiatr nie jest w stanie zaszkodzić procesowi spawania. Do plusów spawarek MMA zaliczymy również to, że gaz wbudowany jest już w elektrodę, dlatego też nie potrzeba butli. Jedyne, o czym musisz pamiętać podczas spawania to częsta wymiana elektrody, ponieważ szybko się ona zużywa.

Spawanie TIG – konieczne, by uzyskać świetną jakość spoiny

Jeśli zależy Ci na tym, aby jakość Twojej spoiny była doskonała, postaw na metodę spawania TIG. Proces spawania odbywa się w osłonie gazów obojętnych z wykorzystaniem palnika wysokoczęstotliwościowego. Kiedy spawasz metale samotopliwe, wystarczy Ci elektroda wolframowa wbudowana w dyszę spawalniczą – tak dochodzi do zajarzenia łuku spawalniczego.

Dzięki spawaniu metodą TIG możesz kontrolować poszczególne parametry spawalnicze. Na przykład:

  • określasz początkowe i końcowe natężenie,
  • ustawiasz końcowy czas wpływu gazu,
  • dostosowujesz częstotliwości uderzeniowe do konkretnego metalu.

Im urządzenie ma więcej parametrów, które możesz ustawić, tym oczywiście jest droższe (ale też osiągasz nim lepsze rezultaty). Spawania metodą TIG nie poleca się amatorom, którzy mogliby zagubić się w mnogości funkcji. Ze sprzętem trzeba się najpierw „obyć”.

Stoły spawalnicze jako akcesoria niezbędne w warsztacie

Profesjonalne stoły spawalnicze zapewnią komfort i bezpieczeństwo pracy. Bez nich też nie obejdzie się żaden warsztat. Stół spawalniczy, na jaki się zdecydujesz powinien wytrzymać duże obciążenie, konieczna jest zatem jego płaska i stabilna powierzchnia. Nie bez znaczenia jest również materiał wykonania tego akcesorium. Rekomendujemy stal S355J2+N – nie podlega ona obróbce cieplnej, nie jest hartowana ani ozonowana. Te dodatkowe powłoki służą tylko podwyższaniu ceny, a nie wpływają na jakość produktu.

Wybierz stoły spawalnicze o wzmocnionej konstrukcji (na przykład z żebrowaniami). Otwory na narzędzia powinny być fazowane i frezowane (czyli mieć załamane krawędzie).

Oczywiście stoły spawalnicze muszą mieć regulację wysokości – to zapewni komfortową pracę przez wiele godzin. A jeśli w Twoim warsztacie jest mało miejsca, zdecyduj się na produkty modułowe – zwiększysz ilość miejsc do mocowania i oszczędzisz sporo przestrzeni.

Już wiesz, jaką spawarkę wybrać, aby uzyskać zadowalające efekty spawania. Pamiętaj, że nie tylko sprzęt wpływa na szybkość i rezultaty pracy. Równie ważne są akcesoria o dobrych parametrach, takie jak wspomniane już stoły spawalnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *