Każdy kandydat na kierowcę musi się z tym zmierzyć – kursem na prawo jazdy oraz egzaminem państwowym na prawo jazdy kategorii B.

Dziś wielu doświadczonych kierowców o tym nie pamięta, a widok „elki” powoduje u nich nerwowe reakcje w postaci wyzwisk. To z kolei wywołuje stres u młodych kierowców, którzy dopiero uczą się jeździć. Na pewno nie jest więc łatwo, o czym świadczy fakt, że niektórzy muszą kilkanaście razy podchodzić do egzaminu.

Przed rozpoczęciem kursu, kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie, które obejmują badanie wzroku czy pomiar ciśnienia krwi. Kurs na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Kursant może oczywiście dokupić dodatkowe godziny, jeśli po kursie nie czuje się jeszcze na siłach, by podchodzić do egzaminu.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna

Test jest złożony z 18 pytań wielokrotnego wyboru, rozwiązywany jest na określonych stanowiskach komputerowych. Pytania na teście tyczą się znajomości przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy, techniki jazdy i kontroli, a także obsługi pojazdu. Na egzamin przeznaczony czas wynosi 25 minut, system dopuszcza popełnienie dwóch błędów. Warto zapamiętać, że wybranie tylko jednej poprawnej odpowiedzi zamiast na przykład dwóch, jest uznawane za błąd. Gdy już część teoretyczna zostanie zaliczona, można przystąpić do części praktycznej.

Część praktyczna

Na samym początku osoba zdająca egzamin musi przygotować samochód do jazdy i sprawdzić podstawowe elementy auta odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas jazdy. Dopiero wtedy dozwolone jest wykonie manewru ruszania z miejsca i jazdę pasem ruchu do przodu i tyłu. Następnym zadaniem jest ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Po zaliczeniu manewrów na placu druga część, egzaminu praktycznego przebiega w ruchu ulicznym. Jest to najtrudniejszy etap – zdający musi jechać zgodnie z przepisami, płynnie prowadzić samochód i wykonać zadania, zadane przez egzaminatora przykładowo parkowanie w wyznaczonym miejscu. W przypadku popełnienia poważnego błędu egzamin zostaje natychmiast przerwany.

Uzyskanie prawa jazdy to niełatwe zadanie, przynajmniej dla większości zdających. Dlatego warto już na starcie zwiększyć swoje szanse i wybrać dobrego instruktora.

Odwiedź strefę kursów i sprawdź kursy na prawo jazdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *