ArtykułyInformacjePorady

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać zwrot podatku z Norwegii

Norweski rok podatkowy dobiegł końca, a co za tym idzie – nadszedł czas, aby dokonać rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym. To doskonała okazja dla każdego pracownika na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku z Norwegii. Co musisz zrobić, aby zagwarantować sobie zastrzyk dodatkowej gotówki? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w przygotowanym artykule.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii

Ubieganie się o zwrot podatku z Norwegii możliwe jest wyłącznie w trakcie składania corocznego zeznania w miejscowym urzędzie skarbowym. Możliwość ta przysługuje każdemu pracownikowi, który posiada historię legalnego zatrudnienia, a od jego wynagrodzenia regularnie potrącano zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Pamiętaj jednak, że złożenie deklaracji jest Twoim obowiązkiem, a jego niedopełnienie skutkuje dokonaniem automatycznego rozliczenia przez jednego z urzędników. W takiej sytuacji odzyskana przez Ciebie kwota jest znacznie niższa, a ewentualne ulgi nie zostają Ci przyznane. Możesz jednak odwołać się od tej decyzji – masz na to 2 lata.

 

Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu podatku z Norwegii

Podobnie jak i w innych państwach, tak i w Norwegii, aby móc dokonać rozliczenia i ubiegać się o zwrot podatku, niezbędne jest zebranie odpowiednich dokumentów. Pierwszym z nich jest roczne zestawienie dochodów, czyli informacja na temat łącznej sumy przychodów osiągniętych na norweskim terytorium oraz wysokości zaliczki odprowadzonej na poczet podatku dochodowego. Kolejnym dokumentem jest Skattemelding/Tax return, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, które wystawia urząd skarbowy, a następnie wysyła pracownikowi drogą pocztową. Aby złożyć deklarację, należy również posiadać kody PIN do systemu Altinn/MinID, umożliwiające dokonanie rozliczenia przez internet.

Zwrot podatku z Norwegii – dodatkowe informacje

Co ciekawe, Norwegia umożliwia swoim pracownikom skorzystanie ze Standardfradrag, czyli zniżki 10%. Co to oznacza? Ulga ta upoważnia do zmniejszenia kwoty podlegającej opodatkowaniu dochodów uzyskanych na terytorium tego państwa właśnie o 10%. Jednak aby móc ubiegać się o przyznanie wspomnianej zniżki, należy spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest określony czas zatrudnienia – nie może on przekroczyć 2 lat, natomiast drugi to ograniczenia w kwestii wysokości odpisu. Jego maksymalna kwota nie może przekroczyć 40000 NOK.

 

Kolejnym udogodnieniem, dzięki któremu Twój zwrot podatku z Norwegii może być nieco wyższy, jest dokonanie rozliczenia w drugiej klasie podatkowej. Aby móc to zrobić, podobnie jak i w przypadku zniżki Standardfradrag, należy spełnić określone wymagania. Wśród nich znalazły się:

  • zatrudnienie na terenie Norwegii przy jednoczesnym utrzymywaniu współmałżonka,
  • wspólny adres zameldowania ze współmałżonkiem w trakcie trwania całego roku podatkowego;
  • współmałżonek nie może przekroczyć określonej przez norweski urząd maksymalnej kwoty rocznego przychodu,
  • czas trwania małżeństwa nie może być krótszy niż 16 miesięcy.

 

Zwrot podatku z Norwegii bez wychodzenia z domu

Dzięki mocy internetu możesz ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii bez wychodzenia z domu. Obecnie na rynku działa wiele firm, specjalizujących się w składaniu deklaracji i dokonywaniu corocznego rozliczenia w imieniu swoich klientów. Takie miejsca najczęściej współpracują z miejscowym konsultantem, posiadają specjalne oprogramowanie, z którego korzysta norweski urząd skarbowy, oraz zatrudniają dziesiątki pracowników, przed którymi prawo podatkowe nie ma żadnych tajemnic. Z ich pomocą zagwarantujesz sobie wysoki zwrot podatku z Norwegii i upewnisz się, że wszelkie złożone formularze zostały poprawnie wypełnione. Skorzystanie z usług profesjonalnych firm zaleca się przede wszystkim pracownikom, którzy po raz pierwszy dokonują rozliczenia za granicą.

 

One thought on “Wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać zwrot podatku z Norwegii

  • Świetny poradnik, zwłaszcza, że coraz więcej osób rozlicza się za granicą. Ja od wielu lat pracuje w Niemczech i niestety nie natrafiłem na taki poradnik nigdzie w internecie. Sam nie byłem w stanie połapać się w tych wszystkich papierach i potrzebowałem pomocy specjalistów. Do dzisiaj moje rozliczenie podatku w niemczech prowadzi biuro rachunkowe. Uważam, że to dość wygodne i bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza jak nie ma się pojęcia o działaniu miejscowych urzędów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *