ArtykułyFirmyInformacjePorady

Korzyści z wyjazdu na wakacje – urlop zmniejsza stres

Czujesz się przytłoczony pracą lub że równowaga między pracą a życiem prywatnym jest nie do zniesienia? Czy w tym roku opuściłeś plany urlopowe? Jeśli tak, to nie jesteś sam … ale możesz chcesz wiedzieć, że korzystanie z urlopu i wyjazdów na urlop ma wiele zalet zdrowotnych.


Badania pokazują, że pracujemy za dużo. Mniej korzystamy z wakacji, pracujemy dłużej i później przechodzimy na emeryturę.
Trenerzy zarządzania produktywnością i zarządzaniem stresem, mówią, że przyczyną tego problemu jest szereg czynników. Mianowicie, redukcja siły roboczej i szczupły personel utrudniają ludziom wykonującym pracę ucieczkę na zasłużony odpoczynek. Ludzie boją się również spędzać wakacje w „erze zwolnień” z obawy, że będą mniej zaangażowani niż inni współpracownicy.

Korzyści zdrowotne wynikające z wyjazdu na wakacji

Powszechnie wiadomo, że okresowe wakacje pomagają nam utrzymać dłuższe, szczęśliwsze i bardziej produktywne życie.

Wiele badań wykazało, że oderwanie się od pracy może przynieść fizyczne i psychiczne korzyści zdrowotne. Ludzie, którzy biorą urlop, mają mniejszy stres, mniejsze ryzyko chorób serca, lepsze spojrzenie na życie i większą motywację do osiągania celów. Jeśli nadal potrzebujesz odrobiny przekonania, oto lista niektórych dodatkowych korzyści wynikających z nieobecności w pracy.

Wskazówki dotyczące wyboru noclegu –turystyka24h.pl/turystyczne_kilka-wskazowek-dotyczacych-wyboru-noclegu-6785.html

Wakacje, urlopy łagodzą stres, poprawiają zdrowie psychiczne

Stres może przyczyniać się do chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jednym z głównych powodów, dla których wakacje są ważne, jest fakt, że znacznie łagodzą stres. Jeśli korzystasz z urlopu poprawnie, to idealny moment, kiedy całkowicie możesz zapomnieć o miejscu pracy.
Neuronaukowcy odkryli, że struktura mózgu ulega zmianie w wyniku przewlekłej ekspozycji na hormon stresu, kortyzol, który może być głównym czynnikiem wywołującym lęk i depresję. Uczucie spokoju powstaje w czasie wolnym od pracy i łagodzi stres, co pozwala ciału i umysłowi leczyć się w sposób, w jaki nie byłby w stanie, gdyby był pod presją.

Lepsze samopoczucie

Według badań ludzie, którzy „zawsze mają czas na regularne podróże”, mieli wynik 68,4 na wskaźniku dobrostanu, w porównaniu z wynikiem 51,4 dla dobrego samopoczucia dla osób podróżujących rzadziej. Jedno z badań wykazało, że trzy dni po wakacjach dolegliwości fizyczne badanych, jakość snu i nastrój poprawiły się w porównaniu do okresu przed wakacjami. Te korzyści były nadal obecne pięć tygodni później, szczególnie u tych, którzy mieli więcej czasu i ogólnej satysfakcji podczas wakacji.

Zwiększona moc mentalna

Po powrocie z urlopu pracownicy są często bardziej skoncentrowani i produktywni. Badania wykazały, że przewlekły stres może faktycznie modulować część mózgu, która hamuje aktywność ukierunkowaną na cel i może powodować problemy z pamięcią. Czas wolny może dostroić dobrze funkcjonujący mózg.

 

Poprawione relacje rodzinne

Spędzanie czasu z życiem z bliskimi może utrzymywać silne relacje. Przeprowadzane badanie wykazały, że kobiety, które brały urlop, były bardziej zadowolone ze swoich związków.

Zmniejszone wypalenie zawodowe

Pracownicy, którzy odpoczywają regularnie, rzadziej doświadczają wypalenia zawodowego, co czyni ich bardziej kreatywnymi i produktywnymi niż ich przepracowani, niedostatecznie wypoczęci współpracownicy.

Samo planowanie podróży pomaga zwiększyć szczęście

Badania pokazują, że największy wzrost szczęścia wynika z planowania wakacji. Osoba może poczuć efekty do ośmiu tygodni przed podróżą!
Najważniejsze jest to, że oderwanie się od stresu związanego z pracą i życiem codziennym może poprawić nasze zdrowie, motywację, relacje, wydajność pracy i perspektywę oraz dać nam przerwę, której potrzebujemy, aby wrócić do naszego życia i pracy odświeżonym i lepiej przygotowanym do obsługi cokolwiek nadejdzie.
Wszyscy wolimy mieć coś zaplanowanego na horyzoncie, nawet jeśli miną miesiące. Zbliżające się wakacje mogą pomóc zmniejszyć stres związany z pracą lub intensywnym życiem rodzinnym.

Aby jednak urlop, wakacje były udane należy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca na nocleg – zobacz na stronie nocleg24h.pl/ – najlepsze miejsca na noclegi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *