InformacjePorady

Książki – Dlaczego w ogóle czytasz

W końcu, dlaczego ktokolwiek czyta książki? Czym różni się czytanie od muzyki, filmów czy filmów dokumentalnych? Dlaczego książka jest nadal aktualna?

Jako istoty ludzkie jesteśmy naturalnymi uczniami, pragniemy informacji i chcemy uczyć się nowych rzeczy w sposób naturalny. Rozprzestrzenianie się sieci mediów społecznościowych jest godnym uwagi przykładem: ze względu na naszą potrzebę uczenia się od siebie nawzajem i dzielenia się nowymi rzeczami, jesteśmy podłączeni do naszych ekranów, psychologia tego wszystkiego ma sens.

Dlaczego w ogóle czytasz książki?

Pytanie “po co czytać książki?” Jest bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Jest to podobne do pytania “dlaczego uczyć się o świecie?”

Lub “po co szukać alternatywnych perspektyw?”

Lub “dlaczego doceniasz coś pięknego?”

A może nawet “dlaczego mielibyśmy się rozwijać jako ludzie?”

Czytanie spełnia wszystkie te cele i więcej. To coś więcej niż forma rozrywki lub edukacji.

Istnieją korzyści, które nauka oświeciła. Uważa się, że czytanie książek powstrzymuje demencję, zmniejsza stres i poprawia umiejętności analityczne. Istnieją praktyczne korzyści. Czytanie może odbywać się niemal wszędzie, specjalne formaty (książki audio, alfabet Braille’a, duży druk itp.) Sprawiają, że jest on dostępny dla większości z nas, a książki są tanie, jeśli nie darmowe. Jednak każdy, kto kocha książki, wie, że pozytywne aspekty nie są czymś, co można określić ilościowo.

Książki, które warto przeczytać  – poznaj najciekawsze książki, które trzeba poznać.

Oto niektóre z powodów, dla których warto czytać książki:

 

Czytanie książek jest formą szkolenia dla życia.

Książki uczą nas, jak myśleć, jak odnosić się do ludzi, co robić, kim jesteśmy i kim powinniśmy być. W przeważającej części uczą nas, jak żyć. I jak to ujął EE Cummings, nic nie jest tak trudne. Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto nie zadałby sobie trudu, aby dowiedzieć się, co chcą zrobić ze swoim życiem. Albo kim oni są. Lub kim chcą być. Wszyscy potrzebujemy wskazówek, a książki mają wyjątkowy talent do ich dostarczania.

 

Książki pozwalają nam zdobyć więcej doświadczenia i wiedzy, niż byłoby to możliwe do zebrania w ciągu całego życia. Możemy uczyć się na błędach i sukcesach innych, stosując ich mądrość w naszym życiu.

 

 

Wiedza, którą czerpiemy z książek, ma dziwną tendencję do mieszania się w czasie.

 

Po zakończeniu każdego tomu połączenie słów, obrazów, koncepcji, pomysłów, przekonań i perspektyw jest zintegrowane z tym, co już wiemy. Połączenia tworzą, dzięki czemu jest to jeszcze bardziej wartościowe. Im więcej czytamy, tym więcej łączymy się i tym bogatsze staje się nasze zrozumienie. Lubię czytać jak najszerzej, aby to ulepszyć – filozofię, psychologię, naukę, ekonomię, biznes, fikcję, kolekcje esejów, klasyki, podręczniki, przewodniki i wiele innych. Dzięki starannej praktyce możliwe staje się tworzenie powiązań między odmiennymi książkami, łączenie pomysłów ze sobą w celu tworzenia nowych.

Każdy może z tego skorzystać. Pamiętaj, że chodzi o to, aby nauczyć się żyć i wzrastać jako osoba. Kodowanie tego, co rezonuje z nami w naszych wspomnieniach, tworzy wyjątkowe źródło do odniesienia w każdej sytuacji. Nikt nie może tego zabrać. Jest tam na całe życie. Nieważne co.

Piękne wyjaśnienie, dlaczego czytanie jest tak cenne, pochodzi od Rebecki Solnit:

“Obiekt, który nazywamy książką, nie jest prawdziwą książką, ale jej potencjałem, jak nutą muzyczną lub nasieniem. Istnieje w pełni tylko w akcie czytania; a jej prawdziwy dom znajduje się w głowie czytelnika, gdzie rozbrzmiewa symfonia, kiełkuje ziarno. Książka to serce, które bije tylko w klatkę innego “.

 

Czytanie książek może wstrząsnąć naszym światopoglądem.

Zauważalnie doświadczyłem nagłych zmian paradygmatu w mojej świadomości relatywizmu kulturowego podczas czytania Książki zmieniły wszystko z różnych powodów. Nasze ulubione książki służą jako mentorzy, kierując naszymi postępami.

Czytanie wymaga pewnego stopnia ostrości, co jest niezwykłe w erze 9-sekundowych filmów i tweetów.

Ukończenie długiej, złożonej lub wymagającej książki wymaga pewnego stopnia samodyscypliny. Nie jest łatwo wielozadaniowość podczas czytania książki.

Czytanie może być procesem medytacyjnym. Kiedy siadam z książką, mój umysł najpierw co kilka sekund błąka się do niekompletnego zadania lub zobowiązania. Wyciągam go z powrotem do słów na stronie. Po wielu powtórzeniach, mój umysł oczyszcza się i mogę skupić się na wielu godzinach. Zdolność do doskonalenia pojedynczej, wymagającej aktywności przez długi czas staje się niezwykła. Jest to również satysfakcjonujące. W niemal każdej karierze umiejętność dobrego skupienia jest cennym zasobem. Moja praca wymaga umiejętności koncentracji na analizie i interpretacji informacji. Nie jest to łatwe, gdy mój umysł jest rozproszony, więc jestem wdzięczny za praktykę, którą otrzymałem z czytania.

 

Czytanie jest zarówno samotnym, wewnętrznym działaniem, jak i tym, które łączy nas ze wszystkim, co leży na zewnątrz.

 

Siedząc nieruchomo, wpatrując się w stronę, rośniemy, rozwijamy się, przekształcamy. Jest to działanie introspekcyjne, które zapewnia perspektywę.

Nie wierzę w czytanie ze względu na mądre brzmienie. Lub dlatego, że wymaga tego praca / szkoła. Lub znaleźć zdanie, które potwierdza coś, w co już wierzysz. Lub dlatego, że pewna książka jest sławna i sprzedana niezależnie od liczby kopii. Lub dlatego, że niektórzy blogerzy sprawili, że czujesz się winny z powodu nie czytania.

Jak napisał Nicholas Taleb:

“Książki dla mnie nie są rozszerzonymi artykułami z czasopism, ale doświadczenia z czytania i akademicy, którzy czytają, aby zacytować w swoim piśmie – zamiast czytać dla przyjemności, ciekawości, lub po prostu dlatego, że lubią czytać – wydają się być sfrustrowani, gdy nie są w stanie szybko zeskanować tekstu i podsumować go jednym zdaniem, który łączy go z jakimś istniejącym dyskursem, w którym byli zaangażowani. “

Czytanie książek może być sposobem na przetrwanie.

Nie ma sensu nawet próbować wymieniać niezliczonych innych ludzi, którzy wyrwali się z trudnych sytuacji poprzez książki. Jak napisał Thoreau: Jak wielu mężczyzn datuje nową epokę w ich życiu, czytając książkę?

Proust napisał:

“Czytanie, w odróżnieniu od rozmowy, polega na tym, że każdy z nas otrzymuje komunikację innej myśli, pozostając samemu sobie, czyli innymi słowy, jednocześnie wprowadzając do gry moce mentalne, które mamy w samotności i które natychmiastowo rozmawiają; pozostając otwartym na natchnienie, dusza wciąż ciężko pracuje nad swoją owocną pracą.

One thought on “Książki – Dlaczego w ogóle czytasz

  • Czytanie uczy myślenia – książki należy czytać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *