Asertywność to sztuka, którą możemy jedynie nabyć. Właściwie jest to termin, który oznacza umiejętne wyrażanie własnych opinii i uczuć, w taki sposób, aby nie naruszać granic i praw innych osób oraz swoich.

Asertywność – co wyraża


– szacunek do własnej osoby,
– nie uleganie wpływom, ani opiniom otoczenie,
– empatię,
– stanowczość,
– poszanowanie rozmówców, ich praw i ich zdania,
– autentyczność,
– świadomość własnych wad, zalet i opinii.

3d people - human character, person with briefcase ( businessman). Leader and my team. 3d render

Na czym polega zachowanie asertywne?

Jak już wspomnieliśmy, asertywność to sztuka, którą można jedynie wypracować. Nie da się z nią urodzić. Nie bez powodu firmy szkoleniowe organizują szkolenia interpersonalne typu „trening asertywności” , „jak być asertywnym?”, „postawa asertywna w biznesie”.

Asertywność to przede wszystkim takie wyrażanie własnej opinii, czy zdania na dany temat, aby nie obrażać i nie naruszać uczuć i praw innych. Ważnym aspektem zachowania asertywnego jest też poszanowanie samego siebie w kontaktach z innym, nie robienie niczego wbrew sobie, swoim odczuciom i przekonaniom, a także nie uleganie wpływom i manipulacji osób trzecich. Osoba asertywna ma zawsze określone cele w życiu, do których dąży. Jest świadoma własnych wad i zalet i wykorzystuje swoją wiedzę, w zdobyciu tego, do czego zmierza, ale z zachowaniem pełni praw osób, które ja otaczają. Sama asertywność to też umiejętne powiedzenie „nie”, gdy naprawdę tak myślimy, ale ważne jest, aby nie było w tym żadnych pobudek egoistycznych.

 

Dlaczego warto być asertywnym?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że osobom asertywnym jest znacznie łatwiej w życiu. Mają jasno określone cele, do których dążą. Swoje porażki odbierają, jako naukę, nie jako powód do frustracji. Siłę do działania daje im wiara w siebie, w swoje umiejętności i wiedzę. Osoba asertywna żyje w zgodzie nie tylko z samym sobą, ale też ludźmi wokół, nie popada w konflikty, czy kłamstwa.

Najważniejsze w byciu asertywnym jest akceptacja siebie. Nie robienie nic dla innych, czy przez wgląd na kogoś, ponieważ możemy wtedy popaść w konflikt z samym sobą. Postawa asertywna to przede wszystkim ogromna praca nad sobą. Dlatego warto zacząć od poznania siebie, swoich potrzeb i celów.

 

Czym jest trening/szkolenie/kurs asertywności? – http://www.firmy24h.pl/czym-jest-trening-szkolenie-kurs-asertywnosci.php

One thought on “Asertywność – nauka mówienia „nie”

  • Bardzo fajny wpis, niestety wielu ludziom brakuje asertywności :/ Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *