ArtykułyPoradyPraca

Porady dla Autorów: gdzie szukać wiedzy o pisaniu?

Skuteczne pisanie książek jest umiejętnością wynikającą z wprawy, talentu i chęci nieustannego rozwoju. Jednym ze sposobów poprawiania warsztatu i zapoznawania się z przydatnymi radami jest czytanie poradników oraz podręczników.

Książki o pisaniu – czy warto po nie sięgać?

Na rynku dostępne są liczne pozycje anglojęzyczne i polskojęzyczne. Tworzone zarówno przez teoretyków literatury, jak i aktywnych pisarzy. To doskonałe, sprawdzone źródło wiedzy. Nie oznacza to jednak, że nieustanne czytanie poradników poprawi warsztat. Warto wybrać jedną pozycję teoretyczną i jedną lub dwie napisane przez praktyków i to wszystko.

Chcąc poprawić swój warsztat, warto mieć czas nie tylko na naukę teorii, ale także na czytanie książek oraz codzienne, regularne ćwiczenia. Poszerzając słownictwo oraz obserwując techniki, które stosują inni pisarze, można zdobyć umiejętności, które warto szlifować podczas pisania. Należy pamiętać, że żadna ilość nauki i teorii nie zastąpi praktyki i realnego sprawdzania, jak przebiega proces pisania.

 

Bezpłatna wiedza dostępna w Internecie

Książki opisujące proces twórczy, tricki pisarskie czy różne metody budowania fabuły i tworzenia bohaterów często są bardzo obszerne. Setki stron i anegdotek, które nie zawsze są wartościowe. Chcąc dowiedzieć się konkretnych informacji, często lepiej jest sięgnąć po skondensowaną wiedzę dostępną w Internecie.

Jednym ze sprawdzonych źródeł pisarskiej wiedzy jest blog https://poradnikpisarza.pl/. Sięgając po skoncentrowaną wiedzę, można zaoszczędzić czas, które znacznie lepiej przeznaczyć na pisanie.

Przed rozpoczęciem pisania książki, opowiadania lub jakiegokolwiek innego kreatywnego utworu, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami i ćwiczyć.

 

Kursy pisarskie – stacjonarne i internetowe

Na pewnym etapie drogi do debiutu lub innego zaistnienia w świecie pisarzy, warto skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Świetnym sposobem są kursy pisarskie. Niezależnie czy w formie stacjonarnej, czy zdalnej, warto bezpośrednio porozmawiać z kimś doświadczonym.

Praca w grupie pod okiem mentora pozwala poprawić warsztat i udoskonalić już posiadane umiejętności. Wartością dodaną takiego kursu jest także szansa na pokazanie swoich tekstów komuś obeznanemu w branży. Często takie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pisarzy, redaktorów i wydawców.

 

Studia z zakresu kreatywnego pisania

Dla osób szczególnie zdeterminowanych i dysponujących większą ilością czasu świetnym wyborem są studia z kreatywnego pisania. Wiele uczelni organizuje takie kierunki, zbierając doskonałych specjalistów z zakresu literatury, języka oraz redakcji.

 

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *