Wbrew pozorom praca baristy nie jest wcale łatwa. Konieczna jest tu nie tylko praktyczna umiejętność parzenia różnego rodzaju kaw i przygotowania napojów kawowych. Wymaga również posiadania dużej wiedzy na temat kawy i jej rodzajów, a także używanego do jej parzenia sprzętu. To wszystko daje profesjonalny kurs baristyczny.

Czego można nauczyć się na kursie baristycznym

Przede wszystkim liczy się wiedza na temat kawy – a jest ona bardzo obszerna. Kawa to suszone i palone ziarna rośliny pochodzącej z terenów dzisiejszej Etiopii, której jednak uprawa rozpowszechniła się na całym świecie. Dzisiaj do celów kulinarnych używa się w zachodnim świecie przede wszystkim dwóch gatunków kawy. Są to arabica i robusta. Niewiele jednak osób wie, że jest ich znacznie więcej, choć mają one przede wszystkim znaczenie lokalne. Dobry barista musi mieć wiedzę na temat tego, jaką kawą się posługuje, ale też, jak jej użyć, czy w jakich proporcjach zmieszać, żeby uzyskać określony smak.

Kurs baristyczny uczy również tego, jak posługiwać się różnego rodzaju sprzętem do parzenia kawy, nawet tym nieco mniej popularnym. To wreszcie wiedza o tym, jak o ten sprzęt dbać. Integralnym elementem są również podstawy pracy z klientem, czy prowadzenia kawiarni.

 

 

Kurs baristy – ćwiczenie czynią mistrza!

Wiedza teoretyczna to jedno, ale najważniejsza jest umiejętność zastosowania jej w praktyce. Różnorodność rodzajów kaw, które wykorzystywane są na świecie jest duża (różnią się nie tylko pochodzeniem, ale również sposobem suszenia, palenia i mielenia), ale różnorodność przygotowywanych na świecie napojów kawowych jest jeszcze większa. Absolutna podstawa kursu to umiejętność przygotowania dobrego espresso, które jest bazą dla wielu rodzajów kaw. Warto wiedzieć, że nawet w tak podstawowej kwestii istnieją znaczące różnice na świecie – inaczej kawę parzy się we Włoszech, inaczej w Ameryce Południowej, a w jeszcze inny sposób w Afryce i krajach arabskich.

Kurs baristy oznacza również wiele godzin ćwiczeń w przygotowany poszczególnych napojów, w których oprócz samej kawy znaleźć może się również mleko, różnorodne przyprawy i dodatki, czy alkohol. Dobry barista to niekoniecznie ktoś, kto potrafi przygotować każdą kawę, jaka tylko istnieje, ale ktoś, kto przygotowując kawę doskonale wie, co robi i w jaki sposób poszczególne składniki i sposób przygotowania wpływają na smak.

Na kursie zdobywa się również umiejętności związane z atrakcyjnym podawaniem kawy. Przygotowanie wielowarstwowego latte, czy misterne wzory z piany nie stanowią dla dobrego baristy żadnego wyzwania.

Więcej: https://coffee-support.com/kurs-baristy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *