Pracownicy działu IT są jedną z najlepiej zarabiających grup w Polsce. Najmniejsze zarobki otrzymują serwisanci pracujący przy naprawach sprzętu oraz sieci, a także konsultanci telefoniczni (ich zarobki wynoszą ok 2,5 tys. zł.). Najwięcej z kolei otrzymują programiści nietypowych języków programowania (ich wynagrodzenie to 5-10 tys. zł.) jak również dyrektorzy działów informatyki oraz informacji w dużych firmach (oni otrzymują jeszcze większe wynagrodzenie). Dobre zarobki otrzymują także projektanci stron i serwisów internetowych (ok 5 tys. zł.).

Ankieta odpowiadająca na pytanie czy i dlaczego przed branżą IT stoi świetlana przyszłość:

 

TAK

NIE

argumentacja

X (10%)

branża ta nieprzerwanie oraz od lat błyskiwicznie się rozwija – potrzeba zatem ciągle nowych pracowników

X (32 %)

życie staje się coraz bardziej skomputeryzowane

X (11 %)

ciągle jest praca, jednak z uwagi na dużą liczbę informatyków zarobki mogą być niższe

X (24%)

dobrze płatna praca jest jedynie dla specjalistów w wąskich dziedzinach

X (23%)

gospodarka szuka nowych dróg rozwoju

Praca w IT fakty i mity :

 • Bardzo ważne są ukończone studia informatyczne – najlepiej na „prestiżowej” uczelni. I prawda, i mit. Z jednej strony wielkie korporacje mogą, choć nie muszą, przyjmować właśnie absolwentów takich studiów. Z drugiej strony i tak najbardziej liczy się portfolio i praktyczne umiejętności oraz przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Z kolei mniejsze firmy mogą w ogóle nie zwracać uwagi na typ ukończonej uczelni.
 • Dobry informatyk zawsze znajdzie pracę. Prawda – poniekąd. Owszem, znający się „na rzeczy”, ciągle doszkalający się informatyk znajdzie w stosunkowo krótkim czasie zatrudnienie w zawodzie. Inna sprawa to proponowane zarobki i pozostałe warunki współpracy- tu już może być różnie w zależności od branży, regionu, doświadczenia, konkurencji na rynku pracy.
 • Informatycy zawsze pracują „po godzinach”, praktycznie nie wychodzą z biura/domu Mit. Tak jak w każdym zawodzie – zależy to od: specyfiki pracy, zadań zlecanych przez szefa, oraz umiejętności organizacji pracy.
 • W IT trzeba ciągle być na bieżąco, doszkalać się, także na własną rękę. Prawda. Branża ta szybko się zmienia – postęp jest ogromny, trzeba więc zawsze „trzymać rękę na pulsie”.
 • Każdy, po zdobyciu pewnej minimalnej wiedzy, może tworzyć profesjonalne strony www. Mit. Szefowie firm zajmujących się produkcją stron narzekają, że rynek psują osoby, którym wydaje się, że umieją stworzyć efektowne, poprawnie działające strony internetowe.
 • Studia informatyczne dają gwarancje pracy w zawodzie. Mit. Oczywiście studia bardzo tu pomagają, jednak jeśli nie uczymy się sami i nie pracujemy, nabierając praktycznych umiejętności, sam dyplom nic nam nie da.
 • Wszyscy pracownicy IT mogą pracować zdalnie. Mit. Wiele zależy od rodzaju i miejsca zatrudnienia oraz rodzaju wykonywanej pracy. To prawda, że programiści, graficy czy pracownicy tzw. help desk mogą pracować w dowolnym miejscu, także w domu. Jednak w wielu sytuacjach nawet ich obecność w pracy jest konieczna, istnieją też całe działy IT, w których ważna jest nie tylko codzienna obecność w pracy, ale i np. schludny wygląd, punktualność, umiejętność pracy zespołowej.
 • Programiści i administratorzy mają być przede wszystkim geniuszami komputerowymi – ich sposób zachowania się i wygląd są bez większego znaczenia. Mit. Choć czasem się to zdarza, jest to raczej obraz „maniaka komputerowego”, wykreowany przez kino. Szczególnie administratorzy muszą umieć nawiązywać relacje interpersonalne na wysokim poziomie – podczas szkoleń pracowników. Wszyscy pracownicy IT muszą też zazwyczaj brać udział w szkoleniach i konferencjach.
 • Pracodawcy wybierają zazwyczaj informatyków z potwierdzoną, najwyższą wiedzą teoretyczną w danej dziedzinie. Mit. Liczy się o wiele bardziej umiejętność praktyczna, a jeszcze bardziej doświadczenie.
 • Branża IT jest nudna – nie ma tu wyjazdów ani konferencji zagranicznych. Mit. To zależy od firmy, ale szefowie bardzo chętnie wysyłają informatyków na kursy doszkalające, a także do prac w innych filiach firmy- podróżować można zatem i w tym zawodzie.
 • Młodzi informatycy, szczególnie programiści, nie mogą od razu liczyć na dobrze płatną pracę. To poniekąd prawda – referencje i udokumentowane doświadczenie zawodowe bardzo się liczą. Jednak w wielu przypadkach ważniejsza może okazać się dobra prezentacja własnych umiejętności, portfolio osobiste lub wiedza pokazana podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
 • Programiści „korporacyjni” nie lubią być nazywani informatykami. Prawda. Wiąże się to z prestiżem oraz z faktem, że informatycy, którzy w firmach są ludźmi”od wszystkiego”, zarabiają znacznie mnie niż eksperci tworzący oprogramowanie.

grafika: www.sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *