Wszystko wskazuje na to, że tak źle aż nie jest, co zdają się potwierdzać sondaże opublikowane niedawno w TV. Owszem po tym kierunku studiów bez dobrego pomysłu na siebie nie ma mowy o znalezieniu pracy w zawodzie, dlatego planując właśnie naukę na tym kierunku studiów powinniśmy zawczasu pomyśleć o jeszcze jakiejś specjalizacji. Poniżej podpowiadamy, jak radzą sobie niektórzy absolwenci pedagogiki.
Po pięcioletnich studiach z zakresu czy to pedagogiki wczesnoszkolnej czy przedszkolnej nie ma wielkich szans na pracę – dlatego zanim zdecydujesz się na te studia pomyśl nie dwa a dziesięć razy. Jeżeli decydujesz się na ten kierunek zacznij szukać najróżniejszych kursów dodatkowych i pomyśl już teraz o studiach podyplomowych.
Jakie szkolenia? Jakie studia podyplomowe po pedagogice?
Doskonale sprawdzają się wszelkie kursy językowe i to konieczne potwierdzone certyfikatami!!! Nie tylko angielski czy niemiecki jest w kręgu zainteresowania rodziców przedszkolaków, ale coraz częściej takie języki jak: chiński czy rosyjski. W tym zawodzie w obecnych czasach trzeba być przebojowym i aktywnym, bo tylko tak można zapewnić sobie etat w przedszkolu czy w szkole.
Studia podyplomowe z logopedii – oczywiście nie są to studia dla wszystkich, a dla tych, którzy mają predyspozycje do pracy z dziećmi z wadami wymowy. Pamiętajmy, że tego typu predyspozycje muszą zostać sprawdzone przez lekarza laryngologa bądź foniatrę. Dwa lata nauki z pewnością nie pójdą w las, gdyż w wielu gminach logopedzi są bardzo poszukiwani, a z założeniem prywatnej praktyki nie ma większych problemów.
Wszelkie kursy komputerowe czy informatyczne, może to być również studium informatyczne na przykład z zakresu grafiki. Tego typu umiejętności wyróżnią nas na tle innych absolwentów pedagogiki, można je rozpocząć już w trakcie studiów na licencjacie bądź na magisterce.
Uprawnienia trenerskie, instruktorów gier i zabaw dla dzieci, animatorów czasu wolnego z umiejętnościami muzycznymi i plastycznymi. Im więcej certyfikatów pozwalających na prowadzenie zajęć sportowych czy muzycznych tym większa szansa na zatrudnienie. Na początku łatwiej nam będzie znaleźć na koloniach czy zimowiskach w najróżniejszych biurach podróży – potem będą większe szanse na etat w szkole.
Na studiach pedagogicznych nie można pozwolić sobie na nudę, bo jeśli bez zapału podejdziemy do nauki tylko obowiązkowych przedmiotów nasza przyszłość nie będzie wyglądać różowo. Im więcej damy z siebie w trakcie 5 lat studiów tym większe szanse na pracę.
Jeśli jesteś typem człowieka, który nie ma ochoty na stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz na zdobywanie nowych umiejętności, to lepiej zrezygnuj z pomysłu studiowania pedagogiki. Bo nawet, jeśli jakimś cudem znajdziesz od razu pracę w szkole, to i tak czeka cię wiele lat doskonalenia zawodowego w oparciu o tak zwane awanse nauczycielskie wymagane od każdego pracującego pedagoga.
___
Pamiętajmy również o tym, że już w trakcie studiów możemy pokusić się o udział w kursie na przykład, „ jak założyć własne przedszkole/ punkt przedszkolny”, bądź w szkoleniach dziennikarskich by potem prowadzić serwisy internetowe dla rodziców i dzieci czy pisać do gazety ciekawe artykuły poradnikowe. Możliwości są bardzo różne, trzeba je tylko dostrzec.
Grafika: Fotolia.pl