3260

Coraz większa mechanizacja prac w budownictwie zaowocowała zapotrzebowaniem na pracowników posiadających uprawnienia operatorów maszyn budowlanych i drogowych. Jednak żeby zostać operatorem konieczne jest przejście specjalnego programu szkoleniowego oraz zdobycie odpowiednich uprawnień. Aby móc dopełnić tych formalności samego kandydata również powinien charakteryzować zbiór konkretnych cech charakteru. Finalnie istotną kwestią pozostaje także wybór miejsca szkolenia – gdzie można nabyć wiedzę i doświadczenie potrzebne przy wykonywaniu tego zawodu?

Zawód: operator

Operator maszyn budowlanych to ogólne określenie dla wielu stanowisk pracy. Niezmiennie podstawowym zadaniem pozostaje jednak obsługa urządzeń. Dotyczy pracowników z wielu branż: chemicznej, rolniczej, tekstylnej, spożywczej, magazynowej itd. Spełniane funkcje obejmują nadzorowanie maszyn i urządzeń, kontrolę ich pracy wedle przeznaczenia i w oparciu o ściśle przestrzegane zasady BHP. Wśród codziennych zadań operatora znajduje się troska o prawidłowe uruchomienie maszyny i przygotowanie jej do działania, sprawdzenie stanu technicznego, kontrolę czasu pracy, wyłączenie oraz zabezpieczenie.

Jak zostać operatorem maszyn?

Tak naprawdę proces zdobywania tytułu operatora maszyn przebiega różnie w zależności od rodzaju konkretnych maszyn i urządzeń. Czasami konieczne jest ukończenie szkoły zawodowej lub policealnej. W jeszcze innych przypadkach wystarczające uprawnienia można zdobyć na kursie. – Żeby podejść do takiego szkolenia należy jednak spełnić określone wymagania – dodaje specjalista firmy Ramirent. – Przede wszystkim należy ukończyć 18 lat. Nie można wykazywać żadnego przeciwwskazania zdrowotnego do wykonania tego zawodu.

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, zakończonych egzaminem. Wielu zawodowców wciąż aktualizuje i uzupełnia swoją wiedzę uczestnicząc w wielu kursach, stając się tym samym bardziej wartościowym w oczach potencjalnego pracodawcy. Podobnie ma się sytuacja w przypadku właścicieli firm budowlanych dbających o wiedzę i umiejętności personelu – częste szkolenia, kursy i nowe uprawnienia czynią pracowników bardziej wszechstronnymi i profesjonalnymi.

Gdzie i za ile?

Trudno podać konkretny koszt jednego szkolenia. Końcowa cena jest w dużej mierze zależna od rodzaju maszyn, których dotyczy kurs. Przedział finansowy może wahać się od 300, 400 zł nawet do 1000 złotych. Długość trwania szkolenia również jest zależna od specyfiki działania danej maszyny i może obejmować nawet kilka tygodni. Te przygotowane w oparciu o najwyższe standardy obejmują część teoretyczną oraz praktyczną pozwalającą na kompleksowe nabycie wiedzy i doświadczenia.

Przez rosnące zapotrzebowanie na operatorów maszyn zwiększa się również liczba miejsc proponujących takie profesjonalne kursy. Wiele firm budowlanych, wypożyczalni i parków maszyn w ramach usługi proponuje najlepsze możliwe przygotowanie w zakresie obsługi pił mechanicznych, wózków widłowych, dźwigów, żurawi, maszyn do produkcji mieszanek betonowych i wielu innych. – Najlepsze z nich oferują możliwość uzyskania uprawnień z operatorki dowolnego urządzenia budowlanego, profesjonalne podejście do kursantów, naukę zagadnień teoretycznych oraz nabycie potrzebnej praktyki. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, dla których progres i ciągłe doskonalenie stanowi wyznacznik dobrej pracy lub po prostu chcą nabyć umiejętności pozwalające stać się bardziej wartościowym na rynku pracy – podsumowuje specjalista Ramirent.

One thought on “Szkolenia operatorskie, zdobycie uprawnień – gdzie i za ile?

  • Obecnie chcąc zacząć pracę na określonym stanowisku czy obsłudze danego urządzenia wymagane są odpowiednie referencje i uprawnienia po uprzednim szkoleniu czy kursie przygotowawczym. Myśląc o pracy w branżach produkcyjnych należy zwrócić uwagę, nie tylko na umiejętność obsługi urządzeń, ale znajomości zasad BHP.
    Bezpieczeństwo w pracy powinno być odpowiednio zapewniane wszystkim pracowników.
    Profesjonalny kurs BHB to zdobycie wymaganej wiedzy na temat istoty i higieny pracy, zasad bezpieczeństwa, zagrożenia i podstawowych środków zapobiegawczych. To istotne kwestie na, które należy zwracać uwagę w szczególności w zawodach, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia życia bądź zdrowia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *