Mówiąc prościej, coaching to proces, który ma na celu poprawę wydajności i skupia się na „tu i teraz”, a nie na odległej przeszłości lub przyszłości.

Chociaż istnieje wiele różnych modeli coachingu, tutaj nie bierzemy pod uwagę „coacha jako eksperta”, ale zamiast tego coacha jako pomocnika w nauce.

Istnieje ogromna różnica między uczeniem kogoś a pomaganiem mu w nauce. W coachingu zasadniczo coach pomaga jednostce w poprawie jej własnych wyników: innymi słowy, pomaga jej się uczyć.

Dobrzy trenerzy uważają, że dana osoba zawsze ma odpowiedź na własne problemy, ale rozumie, że może potrzebować pomocy w znalezieniu odpowiedzi.


„Wewnętrzna gra”

Żadna dyskusja o coachingu nie byłaby kompletna bez wzmianki o Timothy Gallwey i jego spostrzeżeniach na temat „ wewnętrznej gry ”.

Książka Gallweya The Inner Game of Tennis zrewolucjonizowała myślenie o coachingu. Zasugerował, że największe przeszkody na drodze do sukcesu i osiągnięcia potencjału mają charakter wewnętrzny, a nie zewnętrzny. Jego wgląd był taki, że trenerzy mogą pomagać poszczególnym osobom w ulepszaniu ich gry, odwracając ich uwagę od ich wewnętrznego dialogu, a w szczególności od krytycznego głosu, który powiedział: „Nie tak! Skoncentruj się na swoich rękach! Skoncentruj się inaczej!”.

Rozpraszając ten wewnętrzny głos, ciało mogło przejąć kontrolę. Okazuje się, że często ciało ma bardzo jasne pojęcie, co zrobić, gdy wewnętrzne dialogi są stłumione. Gallwey posłużył się przykładem, prosząc ludzi o skupienie się na wysokości, na jakiej uderzyli w piłkę tenisową. Ta aktywność sama w sobie nie ma znaczenia, ale prosta czynność skupienia się na niej rozproszyła wewnętrzny głos i umożliwiła przejęcie władzy przez zdolne ciało. Jednostka rozluźniła się, a ich tenis natychmiast się poprawił.

Prawdziwym spostrzeżeniem Gallweya było to, że dotyczyło to nie tylko tenisa, ale ludzie na ogół mieli w sobie odpowiedzi na własne problemy.

Zasadniczą częścią coachingu jest więc pomoc ludziom w nauce wyciszania tego wewnętrznego głosu i pozwoleniu, by ich instynkt lub podświadomość przejęły kontrolę. Czasami oznacza to odwrócenie uwagi, a czasami chodzi o zbadanie „najgorszego scenariusza” i usunięcie strachu.


Spektrum coachingu

Wielu „trenerów” dostrzeże znaczące pokrywanie się ich roli z rolą nauczyciela. Może to być szczególnie prawdziwe w przypadku trenerów sportowych, którzy często mają wysokie umiejętności w swoim konkretnym sporcie i chcą doskonalić technikę i umiejętności swoich sportowców.

Dlatego warto spojrzeć na coaching i nauczanie jako na spektrum.

Będąc trenerem, będziesz bardzo często kierowany przez osobę, którą trenujesz. Te czasy prawdopodobnie będą występować w większości, zwłaszcza w przypadku coachingu w pracy.

Jednak może się również zdarzyć, że jesteś ekspertem i udzielasz informacji. Przykłady mogą obejmować znaczenie testu psychometrycznego lub najlepsze praktyki w określonej dziedzinie, w której masz pewną wiedzę. W przypadku trenerów sportowych może to również obejmować podjęcie decyzji, kiedy dana aktywność jest bezpieczna i dlaczego.


Wniosek

Termin „coaching” oznacza wiele różnych rzeczy dla różnych osób, ale ogólnie dotyczy pomocy poszczególnym osobom w rozwiązywaniu ich własnych problemów i poprawianiu ich wyników.

Nie ma znaczenia, czy coaching jest wykorzystywany w sporcie, życiu czy biznesie, dobry trener wierzy, że każdy ma zawsze odpowiedź na swoje problemy. Potrzebują tylko pomocy, aby je odblokować.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami na temat coachingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *