W dobie elektroniki, gdy każdy ma łatwy dostęp do komputera, tablet i jeszcze łatwiejszy do smartfona z wieloma funkcjami, zdawać by się mogło, że umiejętność szybkiego liczenia nie jest nikomu potrzebna. Po co wytężać mózg, skoro można potrzebne obliczenie szybko wykonać na podręcznym urządzeniu? A właśnie o wytężanie umysłu chodzi, o zmuszanie go do pracy. Arytmetyka mentalna Łódź, czyli liczenie w pamięci, polega na wizualizacji symboli oraz obrazów liczb, co sprawia, że pracować zaczyna prawa półkula mózgowa, że neurony zostają pobudzone. Metoda ta sprawia, że u osób stosujących wzrastają kompetencje logiczne i analityczne, wzmacnia się odporność emocjonalna, wykształca się zdolność  Ma to przełożenie na szereg dziedzin życia, choćby na postęp w nauce języków obcych formułowania wniosków i samodzielne dochodzenie do wyniku działania.

Jak szybko liczyć?

Bez kalkulatora i bez długopisu można szybko dokonać obliczeń. Podczas zajęć z arytmetyki uczestnicy zajęć poznają kilka technik, które im to ułatwiają np. liczenie w tył, dodawanie od najbliższej dziesiątki, zdejmowanie zera (przy dzieleniu przez liczby z dużą ilością zer, można je zignorować, a następnie dodać je do wyniku końcowego), używanie okrągłych liczb (mnożenie i dzielenie przez liczby bliskie potęgom 10 ułatwiają obliczenia), zastępowanie trudniejszych równań (przekształcanie trudniejszych problemów na równoważne, ale prostsze do obliczenia), rozdzielanie równań.

Jak się tego nauczyć?

Rozwijanie umiejętności arytmetycznych w umyśle wymaga systematycznej praktyki i cierpliwości. Ćwiczenia powinny być dostosowane do poziomu umiejętności, zaczynając od prostszych i stopniowo przechodząc do bardziej zaawansowanych. Oprócz udziału w zajęciach z arytmetyki, warto trenować umysł poprzez codzienne ćwiczenia w formie zabawy, gry planszowe czy aplikacje matematyczne które  sprawią, że nauka stanie się bardziej interaktywna i przyjemna, poprzez stosowanie metod mnemotechniki i mindfulness, które pomagają w utrzymaniu skupienia i obniżeniu poziomu stresu.

Arytmetyka mentalna brzmi poważnie. Uczniowie, którzy już mieli styczność z matematyką, powiedzieliby, że tak samo strasznie i groźnie. Kto jednak choć raz wziął udział w zajęciach, wie absolutnie nie mają nic wspólnego ze „strasznością” czy nudą – nauka szybkiego liczenia w umyśle jest zabawą i do tego przynoszącą wiele korzyści, które daje się szybko zauważyć i które przełożą się na inne dziedziny życia m.in. łatwiejsze przyswajanie języka obcego. Kto tylko ma możliwość, powinien poznać metodę nauki liczącą tysiące lat.

Podsumowując, arytmetyka mentalna, zwana również arytmetyką umysłową lub arytmetyką myślową, to umiejętność wykonywania operacji matematycznych w głowie, bez korzystania z zewnętrznych narzędzi, takich jak długopis czy kalkulator. Jest to umiejętność polegająca na wykonywaniu działań arytmetycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, w sposób szybki i dokładny, wyłącznie przy użyciu umysłu.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *