ArtykułyPoradyPraca

Jak organizować przestrzeń do pracy?

Osoby zajmujące się na co dzień naukowym, metodologicznym podejściem do procesu optymalizacji pracy zgodnie podkreślają, że na efektywność realizowanych zadań służbowych bardzo istotny, znaczący wpływ ma prawidłowa, przemyślana i po prostu właściwie zorganizowana przestrzeń do pracy. Pojawia się zatem wyrażone w tytule przedmiotowego artykułu zapytanie, jak organizować tak rozumianą przestrzeń do pracy? Jakimi instrukcjami, wskazówkami i dyrektywami powinniśmy się kierować, aby uczynić z naszej przestrzeni miejsce ułatwiające, a nie utrudniające działanie o charakterze stricte roboczym? W ramach niniejszego tekstu postarajmy się poszukać, a przy odrobinie pomyślności nawet znaleźć odpowiedź na tak postawione i sformułowane pytanie!

Po pierwsze, niezwykle istotnym jest, aby uświadomić sobie, że siła należycie świadczonej pracy w dużym stopniu zależy między innymi od umiejętności skupienia się, należytej koncentracji oraz oddalenia niejako na bok różnorakich, przeszkadzających nam myśli i wielorakich powiadomień. W tym zakresie dobrze jest uporządkować pokój, biuro, czy inną przestrzeń roboczą tak, aby wokół nie rozpraszało nas przesadnie wiele przedmiotów. Minimalizm zawsze w cenie! Polecanym zatem jest często wyposażenie się w rozmaite skrzynie, organizery przestrzeni, pudełka i szuflady, w których skutecznie będziemy w stanie przechować (a w miarę potrzeby – szybko odnaleźć, zidentyfikować i wyciągnąć) potrzebne drobiazgi, detale i innego rodzaju dokumenty, za sprawą których będziemy jeszcze bardziej efektywnymi, a przez to również i bardziej wartościowymi w ujęciu rynkowym pracownikami.

Jeżeli większość dnia pracy spędzamy przed ekranem komputera, to pamiętajmy, aby nasza przestrzeń do pracy zawierała kilka niezbędnych elementów ułatwiających utrzymanie należytej higieny pracy. W tym zakresie warto wspomnieć chociażby o odrobinie przestrzeni, gdzie możemy się przejść, oderwać oczy na chwilę od monitora i rozprostować kości. Szeroko pojęte zasady unormowane jako słynne „BHP”, czyli bezpieczeństwo i higiena w pracy są szalenie istotne i nie należy ich również w żadnym, ale to żadnym stopniu lekceważyć!

Podsumowując, istnieje naprawdę wiele metod znacznie ułatwiających pracę, począwszy od optymalnego utrzymywania niewielkiej liczby przedmiotów wokół siebie poprzez zapewnienie maksymalnej ergonomii pracy. Od nas zależy w dużym stopniu, czy będziemy jednak pamiętali i potrafili wykorzystać w praktyce tak ujęte zalecenia, porady i rekomendacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *